W naszej Klinice do dyspozycji mamy najnowszy tomograf komputerowy Veraviewepocs 3D renomowanej japońskiej firmy Morita – lidera wśród producentów wyposażenia stomatologicznego na świecie o niemal 100 letniej tradycji. Veraviewepocs 3D to najnowocześniejszy, w pełni cyfrowy aparat umożliwiający wykonywanie zarówno zdjęć 2D (pantomograficznych) jak również 3D (tomograficznych). Posiada generator wysokiej częstotliwości dający maksymalną redukcję promieniowania miękkiego, zapewniając bezpieczeństwo pacjenta i personelu obsługującego.
Nowe i zupełnie unikalne pole obrazowania łuku zębowego porzuca typowy cylindryczny kształt dla nowej trójkątnej formy. Poprzez dokładniejsze dopasowanie do naturalnego kształtu łuku zębowego to przełomowe pole obrazowania zmniejsza dawkę promieniowania wykluczając obszary poza szczęką. Dzięki wymiarom odpowiadającym średnicy 100mm, pozwala lekarzom na kompletny skan górnego lub dolnego łuku, co jest szczególnie istotne przy planowaniu implantologicznym.
Cyfrowe zdjęcia 2D i 3D to najnowocześniejsza i najdokładniejsza forma diagnostyki dostępna obecnie w stomatologii.Powodzenie leczenia implantologicznego zaczyna się od prawidłowej identyfikacji struktur anatomicznych jak zatoka szczękowa, nerw zębodołowy dolny oraz wiernego i dokładnego obrazu struktury kości w wysokiej rozdzielczości.
Czym jest tomografia komputerowa ?
Tomografia komputerowa Veraviewepocs 3D stanowi idealne narzędzie diagnostyczne. Wysokiej rozdzielczości obraz 3D pozwala na stworzenie renderowanego trójwymiarowego modelu całej szczęki. Na takim modelu łatwo możemy zaprezentować i wyjaśnić krok po kroku etapy leczenia implantologicznego i chirurgicznego. Oprogramowanie dysponuje biblioteką implantów, co pozwala lekarzowi na tworzenie realistycznych prezentacji dla pacjentów. Dzięki konwersji obrazów 3D do formatu DICOM, symulacje implantologiczne mogą być wykorzystywane do wykonania szablonów chirurgicznych. Pozwalają one na przeprowadzanie zabiegów o dużym stopniu trudności.
Zdjęcia 2D (pantomograficzne) są bardzo ważnym elementem codziennej pracy naszej Kliniki Stomatologicznej. Są to zdjęcia przeglądowe przedstawiające ogólny stan wszystkich zębów. Także zawiązków zębów oraz struktur je otaczających takich jak kości szczęki i żuchwy, stawy skroniowo-żuchwowe i częściowo zatoki szczękowe. Są również pomocne w ocenie wad rozwojowych, urazach i nowotworach. Za pomocą tomografii komputerowej można wykryć wiele nieprawidłowości. Na przykład próchnica, zmiany okołowierzchołkowe, zęby zatrzymane, dodatkowe i nadliczbowe, zęby nieprawidłowo przeleczone kanałowo. Ze względu jednak na ogólny obraz czasami wymagane jest wykonanie dodatkowo dokładniejszego zdjęcia zębowego podejrzanej okolicy. Pantomogram daje również pogląd na stan kośćca w przypadku planowania zabiegu wszczepiania implantów zębowych – jednak w tym wypadku najczęściej korzysta się z tomografii komputerowej.
Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna?
Dawka promieniowania emitowana podczas badania jest w przybliżeniu równa 3–5 typowym zdjęciom zębowym przy czym przedstawia 3-krotnie większy obszar niż 14 pojedynczych zdjęć zębowych wymaganych, aby zbadać w pełni oba łuki zębowe. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego przez nasz wykwalifikowany personel to nieinwazyjna i szybka procedura, trwająca kilkanaście sekund. Zdjęcie pantomograficzne powinno być wykonywane okresowo w celu kontroli stanu całości narządu żucia, a szczególnie w profilaktyce próchnicy. Częstotliwość wykonywania kolejnych zdjęć uzależniona jest indywidualnie od stanu zdrowia, wieku, podatności tkanek na próchnicę, ryzyka chorób i jakichkolwiek oznak chorób. Przykład typowego zdjęcia pantomograficznego (2D) wygląda tak:
W przypadku, gdy potrzebne są nam dane o wiele bardziej dokładne, odzwierciedlające rzeczywiste rozmiary obrazowych tkanek – szczęki i żuchwy, wykonujemy tomografię komputerową 3D. Badanie to uwidacznia wszystkie struktury anatomiczne, które mogą być niedokładnie odwzorowane na zdjęciu 2D. Przykładem może być bardzo szczegółowe odwzorowanie przebiegu nerwu zębodołowego dolnego lub dna zatoki szczękowej. Ma to ogromne znaczenie przy planowaniu zabiegów z dziedziny implantologii i chirurgii stomatologicznej. Badanie za pomocą tomografu komputerowego jest bezbolesne i nieinwazyjne. Dostarcza bardzo szczegółowych informacji, które można przetworzyć cyfrowo na obrazy trójwymiarowe. Ma stosunkowo szybki i prosty przebieg. Pozwala lekarzom na kompletny skan górnego lub dolnego łuku, co jest szczególnie istotne przy planowaniu implantów. Poniżej przykłady zdjęć powstałych podczas wykonywania tomografii komputerowej w naszej klinice:
Tomografia komputerowa znajduje zastosowanie także w endodoncji. Pozwala na identyfikację problemów, których standardowe zdjęcia 2D mogą nie wychwycić. Szczególnie przydatne jest w przypadku występowania dodatkowych kanałów korzeniowych, perforacji oraz skomplikowanej anatomii zęba.