Zadzwoń +48 58 300 05 88 lub Napisz do nas
ul. Noskowskiego 17A Gdańsk Suchanino

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe są to ruchome protezy zębowe uzupełniające częściowe braki w uzębieniu. Ich główną zaletą jest ograniczenie płyty protezy. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza u pacjentów z odruchem wymiotnym. W przypadku protez szkieletowych specjalny sposób zamocowania w jamie ustnej pozwala mocno ograniczyć zasięg płyty protezy do wąskiego i cienkiego paska metalu. Przy wykonywaniu tego rodzaju protez najczęściej stosuje się połączenia stopów metali z akrylem.

Jak zbudowane są protezy szkieletowe?

Podstawową częścią protezy szkieletowe jest konstrukcja metalowa, która jest idealnie dopasowana do śluzówki jamy ustnej i okolicznych zębów. Metalowy szkielet protezy zaopatrzony jest w specjalne metalowe wypustki tzw. ciernie protezy oraz klamry. Są to elementy retencyjne protez szkieletowych odpowiedzialne za bardziej fizjologiczne przenoszenie sił, niż w protezach osiadających. Opierają się one na różnych powierzchniach zębów, co znacząco ogranicza uciskanie błony śluzowej podczas żucia. Zapobiega to także niekorzystnemu zjawisku z jakim mamy do czynienia w przypadku innych protez ruchomych- tj. osiadaniu protezy. Zęby zdecydowanie lepiej znoszą obciążenie protezą szkieletową niż klasyczną akrylową, która o wiele szybciej doprowadza do rozchwiana i utraty filarowych zębów.

W przypadku pacjentów z paradontozą gdy mówimy o dużym stopniu rozchwiania zębów można wykonać tzw. szynoprotezy. Jest to specjalny rodzaj protez szkieletowych których konstrukcja zaopatrzona jest w bardziej rozbudowany system klamer. Pozwala to znacząco zmniejszyć ryzyko rozchwiania zębów poprzez zapewnienie dodatkowej stabilizacji.

Protezy bezklamrowe – czy warto?

Bardzo ciekawym tematem w przypadku protez szkieletowych są protezy bezklamrowe. Jest to najlepsze uzupełnienie protetyczne wśród protez ruchomych. Ten rodzaj protez wymaga z reguły opracowania kilku zębów i wykonania koron porcelanowych. Całość wraz z protezą szkieletową to praca kombinowana, która dzięki zastosowaniu określonych elementów retencyjnych np. zatrzaski, przytwierdzonych do zacementowanych w ustach koron, pozwala zrezygnować w przypadku protezy szkieletowej z klamer. Po wewnętrznej stronie protezy umieszczona jest specjalna matryca która pozwala na stabilną fiksację protezy w jamie ustnej. Matryca pokrywa się bowiem z wspomnianymi zatrzaskami obecnymi przy koronach porcelanowych. Reasumując ten rodzaj protez szkieletowych zapewnia zawsze doskonałą stabilizację protezy i jest rozwiązaniem bardzo kosmetycznym.
Załączone zdjęcia obrazują jak zmienił się wygląd Pacjenta po zmianie protezy akrylowej klasycznej na protezę szkieletową, bezklamrową w pracy kombinowanej.

Protezy szkieletoweProtezy szkieletowe

Należy pamiętać, że przed wykonaniem jakichkolwiek protez, wszystkie zęby muszą być dokładnie zbadane pod kątem rokowania, a ubytki próchnicowe wyleczone oraz usunięty kamień i osad.

Protezy szkieletowe | Dentysta Gdańsk, Implanty Gdańsk, Ortodonta Gdańsk, Stomatolog Gdańsk. Klinika Stomatologiczna Perfect Smile.