Skip to content

Protetyka

Współczesna protetyka stomatologiczna pozwala na odtworzenie pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów własnych lub po ich znacznym uszkodzeniu. Do odtworzenia braków zębowych służą uzupełnienia protetyczne, które możemy podzielić na stałe (zacementowane na stałe i nie dające się wyjąc z ust), ruchome (wyjmowane z ust) oraz prace kombinowane (czyli protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych). Uzupełnienia jakie oferujemy Państwu to ruchome: protezy akrylowe, protezy szkieletowe (na metalowej podbudowie), protezy nylonowe, protezy acetalowe; oraz stałe uzupełnienia ceramiczne korony i mosty, na podbudowie stalowej lub bezmetalowej, wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady koronowe oraz licówki. W każdej sytuacji klinicznej, po dokładnym badaniu stomatologicznym, lekarz stomatolog jest w stanie przedstawić kilka wariantów rozwiązań protetycznych.

Protetyka Gdańsk

Protetyka stomatologiczna: Uzupełnienia stałe:

Korony oraz mosty porcelanowe klasyczne
To ceramika napalana na stop stali. Obecnie wykonuje się tego rodzaju uzupełnienia, gdzie ceramika napalana jest na stop stali bezniklowy, co minimalizuje to ryzyko alergizacji. Dzięki współpracy z najlepszymi laboratoriami dentystycznymi wykonując nawet pojedynczą koronę można uzyskać efekt kameleona. W sytuacjach bardziej skomplikowanych pacjent wysyłany jest bezpośrednio do laboratorium na dobór koloru lub indywidualne malowanie, co pozwala osiągnąć na ceramice drobne przebarwienia dające obraz o charakterystyce zęba sąsiedniego. Zastosowanie tzw. stopni porcelanowych w tego rodzaju uzupełnieniach przy odpowiedniej atraumatycznej dla dziąsła technice preparacji zęba przez lekarza pozwala uniknąć powstawania sinych przebarwień poddziąsłowych.

Korony pełnoceramiczne
Wykonywane w technice Empress oraz w systemach LAVA, CERCON i PROCERA. Są to najbardziej kosmetyczne korony dostępne na rynku. Ceramika nie ma podbudowy metalowej, stąd wyróżnia się nienaganną estetyką. Wspomniane systemy LAVA, CERCON oraz PROCERA warunkują wykonanie wewnętrznej warstwy korony tzw. cyrkonowej czapeczki na bazie skanu komputerowego przez maszynową frezarkę i potocznie są znane jako KORONY CYFROWE. Zaawansowanie technologiczne tej procedury pozwala na osiągniecie idealnej korony pod względem estetycznym i mechanicznym.

Wkłady koronowo-korzeniowe
Do grupy tej możemy zaliczyć standardowe wkłady z włókna szklanego służące wzmocnieniu zęba po leczeniu kanałowym lub jako element odbudowy złamanego zęba pod koroną porcelanową. Wyróżniamy także wkłady lane stalowe lub na bazie stopu złota. Są to wkłady wykonywane
indywidualnie dla każdego pacjenta w laboratorium. Pozwalają na odbudowę protetyczną nawet najbardziej zniszczonych martwych zębów, wykorzystując nawet tylko same korzenie.

Wkłady koronowe ceramiczne lub kompozytowe
Pozwalają na odbudowę bardzo zniszczonej korony zębów zarówno żywych jak i martwych. W niektórych sytuacjach klinicznych stanowią dobrą alternatywę dla koron porcelanowych.

Licówki porcelanowe
Wykonuje się je na zęby żywe w większości przypadków w odcinku przednim tzw. strefie estetycznej. Zęby szlifowane są w minimalnym stopniu tylko od strony zewnętrznej. Oszczędność tkanek zęba przy jego preparacji pozwala na uniknięcie wystąpienia stanu zapalnego.

6. Podparcia szklane ZX27
Są elementami mostów porcelanowych. Niejednokrotnie stanowią dobrą alternatywę dla implantów. Delikatne przenoszą one siły zgryzowe na śluzówkę dziąsła. W wielu sytuacjach pozwoliły one naszym lekarzom na wykonanie pacjentowi pracy stałej zacementowanej w ustach, komfortowej pod każdym względem zamiast protezy ruchomej.

Uzupełnienia ruchome:

Protezy osiadające akrylowe
Całkowite i częściowe Przy licznych brakach zębowych lub całkowitym bezzębiu są ekonomiczną alternatywą dla implantów. Dzięki współpracy z doświadczonym laboratorium wykonującym tego rodzaju prace, nasi lekarze są zawsze pewni że oddawane przez nich protezy w zależności od warunków anatomicznych jamy ustnej pacjenta wykonane są zawsze optymalnie.

Protezy szkieletowe
Pozwalają uzupełnić braki zębowe opierając się specjalnymi klamrami lanymi oraz zaczepami tzw. cierniami na uzębieniu resztkowym pacjenta. Dzięki temu przenoszenie sił jest bardziej fizjologiczne, aniżeli w przypadku protez osiadających.

Protezy acetalowe oraz nylonowe
Stanowią nowość na rynku. W wielu sytuacjach klinicznych umożliwiają wykonanie estetycznych klamer w kolorze dziąsła lub zęba. Są również stosunkowo lekkie, dzięki czemu adaptacja pacjenta do nowej protezy jest o wiele szybsza.

Protezy bezklamrowe w pracach kombinowanych
Stanowią połączenie koron lub mostów z protezą ruchomą. Odbudowa taka jest w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem protetycznym. Proteza jest połączona z koronami za pomocą specjalnych elementów retencyjnych. Są to m. in. zamki, zasuwy, rygle itd. zawarte wewnątrz uzupełnienia w obszarze niewidocznym dla oka. Zapewnia to idealną stabilizacje, kosmetykę oraz komfort użytkowania.?

Protetyka stomatologiczna Gdańsk

Protetyka stomatologiczna do jedna z wielu usług, jakie oferujemy Pacjentom w naszej Klinice Uśmiechu.