Skip to content

Periodontologia

W stomatologii oprócz leczenia zachowawczego równie ważną rolę w zachowaniu zdrowia pełni profilaktyka stomatologiczna – periodontologia. Zaczyna się ona już na etapie instruktażu higieny jamy ustnej i odpowiednim zmotywowaniu pacjenta. Od lekarza dowiecie się Państwo o zasadach dotyczących higieny jamy ustnej, o tym jak dobrać odpowiednią szczoteczkę czy pastę, metodę szczotkowania czy wspomagające higienę środki takie jak płukanki, nici, irygatory. Taka wiedza umożliwia Państwu stosowanie profilaktyki na co dzień w domu, a uzupełnieniem będzie profilaktyka profesjonalna w gabinecie naszej Kliniki Uśmiechu.

Periodontologia Gdańsk

W zakresie profilaktyki profesjonalnej wykonujemy dla Państwa następujące zabiegi:

  • lakierowanie zębów, fluoryzację
  • lakowanie zębów
  • scaling i piaskowanie

Lakierowanie to zabieg wykonywany na zębach stałych, polega na pokryciu zębów warstwą preparatu o wysokim stężeniu fluoru. Wzbogacone w większą ilość jonów fluorkowych szkliwo jest odporniejsze na próchnicę. Lakierowanie wykonuje się również w celu zniesienia nadwrażliwości, np. pokrywając lakierem odsłonięte powierzchnie korzenia. Zabieg lakierowania jest całkowicie bezbolesny i nie powoduje przebarwień zębów.

Lakowanie stosujemy u dzieci w świeżo wyrżniętych zębach stałych bocznych. Polega ono na uniemożliwieniu zasiedlania się bakterii i rozwoju próchnicy w bruzdach zębowych. Na wyczyszczoną powierzchnię żująca zęba aplikuje się płynny lak i utwardza lampą polimeryzującą. Zalecana jest okresowa kontrola szczelności laku ze względu na duże siły żucia występujące w zębach bocznych.

Scaling i piaskowanie to zabiegi mające na celu usuwanie złogów nazębnych. Scaling przeprowadza się za pomocą narzędzi ultradźwiękowych. Powstające na końcówce scalera drgania rozbijają kamień nazębny, zarówno naddziąsłowy jak i poddziąsłowy.

Periodontologia Gdańsk

Piaskowanie jest inną metodą czyszczenia zębów. Aplikowana pod ciśnieniem za pomocą piaskarki mieszanina powietrza, wody i dwuwęglanu sodu szybko i skutecznie usuwa osady i przebarwienia na zębach.

W zakresie profilaktyki stomatologicznej (periodontologia) oferujemy Państwu profilaktykę i leczenie chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.