Skip to content

Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem różnych, skomplikowanych wad zgryzu oraz ich korektą, pozwalającą na prawidłowe ustawienie zębów. Piękny uśmiech to nie tylko zdrowe i śnieżnobiałe zęby, to także ich prawidłowe ustawienie w harmonijny łuk, wpływający na poprawę wyglądu i rysów twarzy. Lekarz ortodonta w Klinice Perfect Smile zajmuje się leczeniem wad zgryzu zarówno u dzieci, jaki i u dorosłych. Współczesna ortodoncja pozwala na skuteczne i bezpieczne leczenie każdej wady zgryzu, niezależnie od wieku.

W naszej Klinice Stomatologicznej leczenie ortodontyczne jest niejednokrotnie częścią złożonego planu leczenia wielospecjalistycznego. Wszystko po to, aby osiągnąć optymalne i stabilne efekty w każdym, zaplanowanym przypadku. Przed leczeniem ortodontycznym należy przeprowadzić kompletną sanację jamy ustnej. Należy skontrolować na zdjęciu panoramicznym stan zębów. Wszystkie ubytki próchnicowe oraz nieszczelne wypełnienia powinny być wyleczone.

Etapy leczenia ortodontycznego:

  • Konsultacja i plan leczenia – Ortodonta wykonuje analizę wady zgryzu. Opiera się na badaniu wewnątrz i zewnątrzustnym oraz specjalnych zdjęciach rentgenowskich. Poza standardową panoramą, bardzo często potrzebne jest również zdjęcie cefalometryczne. Następnie, po analizie gipsowych modeli i wykonaniu określonych pomiarów, ortodonta przedstawia pacjentowi plan leczenia.
  • Leczenie aktywne – w zależności od preferencji pacjenta oraz rozpoznanej wady zgryzu, ortodonta stosuje odpowiedni aparat. W trakcie całego procesu leczenia u dorosłych, konieczne są regularne wizyty kontrolne. Leczenie aktywne aparatem stałym u osoby dorosłej, trwa przeciętnie od 1,5 roku do 2 lat.
  • Leczenie retencyjne – kiedy wada zgryzu zostanie skorygowana, ortodonta podejmuje decyzję o zdjęciu aparatu. Celem leczenia retencyjnego jest utrzymanie osiągniętych efektów. Stosuje się najczęściej specjalny drut retencyjny przyklejany od wewnętrznej powierzchni do zębów w odcinku przednim.
  • Profilaktyka i higienizacja – w trakcie całego procesu leczenia ortodontycznego niezwykle ważna jest staranna higienizacja w domu. Pacjenci w Klinice Perfect Smile są dokładnie poinformowani o środkach do higieny jamy ustnej oraz szczotkach i nitkach niezbędnych do stosowania w trakcie trwania całego procesu leczenia ortodontycznego. Dodatkowo co 4 m-ce nasze wykwalifikowane higienistki stomatologiczne usuwają złogi kamienia i osad gromadzący się wokół zamków aparatu.
Ortodoncja Gdańsk

Naszym Pacjentom proponujemy:

Aparat stały zaleca się młodzieży i dorosłym, do zębów stałych. Pozwala na korygowanie wad znacznie poważniejszych niż aparat ruchomy. Zbudowany jest z zamków i pierścieni (lub rurek), które są mocowane do zewnętrznych powierzchni zębów specjalnym klejem. Do nich mocowany jest za pomocą ligatur (potocznie zwanych 'gumeczkami’) drut, który wywiera na zęby precyzyjnie określoną siłę. Długość noszenia takiego aparatu uzależniona jest od wady. Przeważnie wynosi ok. 2 lat.

Ortodoncja Gdańsk

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy kontakt telefoniczny z naszą Kliniką.