Skip to content

Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze to podstawa każdej kliniki stomatologicznej. W Klinice Uśmiechu Perfect Smile oferujemy naszym pacjentom szereg nieinwazyjnych metod leczenia należących do zbioru zabiegów profilaktycznych oraz szeroko pojętej stomatologii zachowawczej:

Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze, to leczenie próchnicy – podstawa stomatologii zachowawczej. Nasi lekarze potrafią rozpoznać stadium próchnicy. W zależności od stopnia zaawansowania dobierana jest określona technika leczenia. W bardzo początkowych stanach możliwe jest uniknięcie popularnie zwanego „borowania”. Użycie wiertła najczęściej jest jednak nieodzowne. Dlatego pacjent musi zostać wcześniej znieczulony. Celem leczenia jest usunięcie zmian próchnicowych oraz odpowiednie zaopatrzenie dna ubytku i odbudowa utraconych tkanek zęba. Materiał stosowany do wypełnień to najczęściej kompozyt. Nasi stomatolodzy wybierają rodzaj kompozytu w zależności od lokalizacji ubytku. W zębach bocznych stosujemy materiały bardziej wytrzymałe mechanicznie ze względu na duże siły wyzwalane w czasie żucia w tym odcinku łuku zębowego.

Leczenie zachowawcze

Odbudowa zęba bocznego wykonywana jest w naszej klinice stomatologicznej zgodnie z kształtem anatomicznym tzn. z zachowaniem zgłębień- tj. bruzd oraz guzków zębowych występujących na powierzchni żującej zęba. Zapewnia to prawidłową okluzję i kontakt z zębem przeciwstawnym. Leczenie ubytków w odcinku przednim rządzi się innymi prawami. Materiał stosowany do zębów przednich posiada inne właściwości. Estetyka ma tu decydujące znaczenie. Przy znacznym zniszczeniu przez próchnicę lub obecności nieszczelnych, nieestetycznych założonych już wcześniej wypełnień, konieczne jest wykonanie innej, bardziej trwałej formy odbudowy. Z reguły w odcinku estetycznym są wtedy wykonywane licówki lub korony pełnoceramiczne.

Lakierowanie zębów oraz fluoryzacja

To zabiegi które powinny być przeprowadzane raz na pół roku u każdego pacjenta. Celem takiej profilaktyki jest wzmocnienie szkliwa zębów. Dzięki temu nasze zęby stają się mocniejsze oraz mniej podatne na atak próchnicy. W wielu sytuacjach gdy próchnica już wystąpi, lecz ogranicza się jedynie do powierzchownych warstw szkliwa, fluoryzacja lakierem fluorkowym wspomaga remineralizację odwapnionej tkanki zębowej i zatrzymuje postęp próchnicy.

Skaling oraz piaskowanie

Leczenie zachowoawcze

to także leczenie zachowawcze.

Przeprowadzane systematycznie raz na pół roku minimalizują ryzyko pojawienia się paradontozy oraz chorób dziąseł. Skaling ultradźwiękowy ma na celu usunięcie twardych złogów kamienia oraz ziarniny poddziąsłowej będącej efektem stanów zapalnych dziąseł. Efekt kawitacji z którym mamy tu do czynienia prowokuje dodatkowo eliminację bakterii znajdujących się w kieszonkach dziąsłowych, odpowiedzialnych za stany zapalne dziąseł, których najczęstszym objawem jest ich krwawienie. Piaskowanie zębów to zabieg który zapewnia usunięcie wszystkich osadów i przebarwień. W naszej klinice zabiegi profesjonalnego czyszczenia oraz fluoryzacji są łączone na jednej wizycie, co zapewnia najlepsze efekty terapeutyczne.