Skip to content

Endodoncja

Najczęstszą przyczyną wizyty u stomatologa jest ból zęba. Ból jest sygnałem, który informuje nas, że dzieje się coś złego. Niejednokrotnie w takiej sytuacji konieczne jest leczenie kanałowe – endodoncja. Leczenie kanałowe lub inaczej leczenie endodontyczne polega na usunięciu tkanki zwanej miazgą zębową znajdującej się w kanale zębowym i zastąpieniu jej odpowiednim bio-zgodnym materiałem. Ta tkanka to nerw z naczyniami krwionośnymi, które odżywiają zęba, a także rozmaite komórki o różnorakiej funkcji. W przypadku nieleczonej głębokiej próchnicy zęba toksyny bakteryjne uszkadzają delikatną tkankę i prowadzą do stanu zapalnego. Stan zapalny może objawiać się bólem lub w wypadku przewlekłego zapalenia miazgi przebiegać bez żadnych objawów, ewentualnie z epizdodycznymi dolegliwościami bólowymi, które zazwyczaj ustępują. Stomatolog, na podstawie rozmowy z pacjentem dotyczącej odczuwanych dolegliwości, zdjęcia rentgenowskiego i tzw. testów żywotności kwalifikuje zęba do leczenia kanałowego.

Endodoncja

W jaki sposób odbywa się leczenie?

Obecne metody pozwalają na leczenie zęba na jednej – dwóch wizytach. Zabieg odbywa się w znieczuleniu więc jest zupełnie bezbolesny. Doskonały stan techniki pozwala na pełne wyleczenie i dożywotne zachowanie zęba. Warunkiem jest jednak odpowiednie całkowite wypełnienie kanału lub kanałów (zęby przednie mają zazwyczaj jeden kanał, podczas gdy boczne dwa, trzy, a w niektórych  przypadkach nawet cztery kanały). Aby wypełnienie było całkowite, a leczenie w pełni skuteczne konieczna jest odpowiednia kontrola długości kanału, odpowiednie materiały do wypełnień i nowoczesne techniki wypełniania kanałów. Do tego niezbędne m. in. są następujące instrumenty:

  • endometr – elektroniczne urządzenie służące do mierzenia długości kanału;
  • radiowizjografia (w skrócie RVG) – służy do wykonywania zdjęć RTG widocznych na ekranie;
  • monitor przy fotelu;
  • nowoczesny mikrosilnik endodontyczny – Reciproc Silver VDW z wbudowanym endometrem;
  • OBTURA – system do termicznego wypełniania kanałów;
  • sterylne narzędzia kanałowe.

Do leczenia kanałowego (endodoncja)  nadają się także złamane zęby, zdrowe mocne korzenie, które można odbudować za pomocą wkładów protetycznych i koron. Każdy uratowany ząb jest na wagę złota, może w przyszłości posłużyć jako filar mostu itp.
W trudnych sytuacjach klinicznych, takich jak:

  • nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe w przeszłości;
  • nietypowa anatomia zęba, utrudniającą prawidłowe opracowanie i wypełnienie kanałów korzeniowych;
  • ząb ze złamanym narzędziem kanałowym w kanale;
  • niegojące się zmiany okołowierzchołkowe,

z pomocą przychodzi leczenie pod mikroskopem. Dzięki zastosowaniu mikroskopu zabiegowego leczenie trudnych, nietypowych i skazanych pierwotnie na niepowodzenie przypadków jest możliwe.

Obecnie można uratować wiele bardzo zniszczonych zębów, które będą jeszcze służyły ich właścicielom długie lata. Koszt dobrego leczenia kanałowego wynika z zastosowanej technologii. Poniesiony nakład będzie jednak procentował w przyszłości, pozwoli na dożywotnie zachowanie zęba. Zęby źle leczone kanałowo powinny zostać usunięte lub ponownie przeleczone. Alternatywą jest tylko ekstrakcja (usunięcie). Z kolei zastąpienie usuniętego zęba implantem z odbudową protetyczną jest wielokrotnie droższe niż dobre leczenie endodontyczne.