Skip to content

Protezy na implantach stałe

Pacjentka trafiła do naszego gabinetu stomatologicznego w Gdańsku z licznymi brakami zębowymi w szczęce. Była niezadowolona z posiadanej ruchomej, częściowej protezy akrylowej, która była bardzo niestabilna i wymagała stosowania kleju do protez. Szybki dostęp do Tomografii Komputerowej CBCT umożliwił wykonanie skanów odcinków bezzębnych szczęki. Ukazały one wystarczającą ilość kości na wprowadzenie sześciu sztuk implantów dentystycznych. Nasi lekarze przedstawili pacjentce szczegółowy plan leczenia. Zakładał on wykonanie stałej protezy na implantach. Pacjentka zdecydowała się na mocowany na implantach na stałe most porcelanowy.

Jak wygląda przebieg leczenia?

Aby wykonać w laboratorium taką protezę stałą na implantach należało dokładnie zaplanować każdy etap zarówno chirurgiczny jaki i implantoprotetyczny. W Klinice Stomatologicznej Perfect Smile dysponujemy zarówno bardzo nowoczesnym sprzętem, m.in.wspomnianą Tomografią Komputerową CBCT , jak i zespołem świetnie wyszkolonych lekarzy stomatologów, certyfikowanych implantologów i protetyków. Zapewnia to komfort pacjentowi dlatego, że każdy etap i badanie wykonywane jest zawsze na miejscu, w naszej Klinice Implantologicznej w Gdańsku.

Protezy na implantach stałe

Etap chirurgiczny wszczepienia wszystkich pięciu implantów został wykonany bezboleśnie. Dokładne zaplanowanie umiejscowienia wszystkich pięciu implantów dentystycznych zostało wykonane odpowiednio wcześniej przed zabiegiem, bez obecności pacjenta w gabinecie stomatologicznym, na podstawie obrazów tomografii komputerowej, zdjęcia panoramicznego oraz odlanych wcześniej modelów diagnostycznych. Umożliwiło to przeprowadzenie całego zabiegu w niecałą godzinę. Pacjentka po zabiegu została odesłana do domu ze specjalnym zimnym kompresem oraz wydrukowaną listą zaleceń pozabiegowych.
Po trzech miesiącach rozpoczęto drugi etap – wykonano protezy na implantach stałe. Po okresie osteointegracji implantów stomatologicznych, zostały one zaopatrzone w specjalne łączniki tytanowe.

Protezy na implantach stałe

Łączniki zostają wcześniej w precyzyjny sposób przygotowane w laboratorium dentystycznym na podstawie wykonanych przez naszych lekarzy specjalnych wycisków masą silikonową z transferami implantologicznymi. Przykręcone do implantów łączniki implantologiczne są filarami dla cementowanego następnie na nich mostu porcelanowego.

Protezy na implantach stałe

Opisana procedura jest jednym z lepszych rozwiązań braków częściowych oraz bezzębia u pacjentów. Ufiksowana na stałe proteza górna na implantach odczuwana jest przez pacjenta jak własne zęby. Należy się liczyć z okresem adaptacji do wykonanego mostu porcelanowego na implantach. Zwykle trwa on ok 2 tygodnie. W przypadku protez stałych na implantach okres ten czasami bywa jednak krótszy. Okresowo występujące w tym czasie m.in. zaburzenia wymowy, wynikają z przyzwyczajenia pacjenta do innego układu zębowego oraz w tym przypadku, o wiele większej ruchomej protezy akrylowej, która była użytkowana wcześniej przez bardzo długi okres czasu.

Protezy na implantach stałe