Skip to content

Licówki pełnoceramiczne

Załączone zdjęcia obrazują jedną z nowoczesnych metod poprawy kształtu i koloru zębów. W wielu przypadkach, gdy mamy do czynienia z dużą ilością wypełnień w odcinku przednim łuku zębowego, licówki pełnoceramiczne stanowią lepsze rozwiązanie niż wybielanie zębów. Należy pamiętać, że tak rozległe, nieszczelne wypełnienia jak w załączonym przypadku stanowią duży problem estetyczny. Na granicy tkanki zębowej oraz wypełnienia bardzo często gromadzą się naturalne barwniki powodując często trwałe, nieestetyczne przebarwienia. Opisywany przypadek dotyczy poprawy kształtu i koloru ośmiu zębów w łuku górnym obejmujących strefę uśmiechu pacjentki.

Licówki pełnoceramiczne

Zbadanie wspomnianej strefy uśmiechu ma kluczowe znaczenie i wpływ na planowanie leczenia oraz dobór metody i ilości uzupełnień protetycznych. W opisywanym przypadku u pacjentki stwierdzono, że przy szerokim uśmiechu widoczne są również zęby przedtrzonowe. Oczekiwania pacjentki zostały dokładnie określone na wizycie konsultacyjnej. Zależało tu przede wszystkim na poprawie kształtu zębów i koloru. Nasi lekarze już na pierwszej wizycie przedstawili pacjentce cały plan leczenia wraz z kosztorysem. Na tej samej wizycie zostały pobrane wyciski orientacyjne szczęki i żuchwy. Na ich podstawie technik dentystyczny przygotował na następną wizytę tzw. wax-up tj. orientacyjny model woskowy przyszłych zębów. Pacjentka miała możliwość zapoznać się z kształtem przyszłych zębów, ewentualnie przekazać uwagi o drobnych zmianach do laboratorium. W naszej klinice kładziemy duży nacisk na przewidywalność każdego leczenia. Wykonanie wax up i zaakceptowanie modelu przyszłej pracy docelowej przez pacjenta daje tego gwarancje.

Licówki pełnoceramiczne

Czy założenie licówek jest bolesne?

Licówki pełnoceramiczne są najmniej inwazyjną odbudową kosmetyczną. Preparacja powierzchni wspomnianych ośmiu zębów została ograniczona do niezbędnego minimum. Cały zabieg został przeprowadzony bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym i zamknął się w czasie dwóch godzin. Pacjentka opuściła gabinet ze specjalnymi uzupełnieniami tymczasowymi. W tym przypadku zastosowaliśmy indywidualny dobór koloru w laboratorium, gdzie ceramista wykonał specjalną mapę kolorów zęba, na podstawie kolorów zębów przeciwwstawnych oraz sąsiednich. Umożliwia to w każdej pracy uzyskanie efektu kameleona.

Po ok. tygodniu praca została całkowicie wykończona w laboratorium. W przypadku licówek stosuje się specjalny protokół cementowania. Użyty cement ma bardzo silne właściwości adhezyjne. Jest to wymagane ze względu na mały zakres preparacji zębów. Adhezja i utrzymanie licówek w dużej mierze zależy właśnie od właściwości chemicznych cementu oraz wytworzonego połączenia między licówką a szkliwem zęba.

Licówki pełnoceramiczne

Załączone zdjęcie po zacementowaniu licówek obrazuje jak zmienił się kolor i kształt górnych, przednich zębów pacjentki. Łuk ma bardziej harmonijny kształt, zęby zostały delikatnie wydłużone i rozjaśnione zgodnie z życzeniem pacjentki. Ze względu na podejrzenie bruksizmu tj. nocnego zaciskania i zgrzytania zębami, wykonaliśmy także specjalną ochronną szynę zwarciową. Jest stosowana w nocy, zabezpiecza wykonaną pracę pełnoceramiczną, a także inne zęby i stawy przed przeciążeniami.