Skip to content

Implant czy most

Dwa lata temu poprzedni dentysta zaproponował naszej pacjentce uzupełnienie braku jednego zęba trzonowego za pomocą mostu porcelanowego. Filarami mostu są dwa sąsiednie zęby. W celu uzupełnienia braku jednego zęba oszlifowane zostały dwa zęby sąsiednie. Następnie na oszlifowane zęby filarowe założony został most, który składa się z trzech połączonych koron. Takie rozwiązanie uznawane jest za poprawne, ale w tej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdził by się pojedynczy implant brakującego zęba.

Implant czy most

Po pierwsze, nie trzeba by było szlifować dwóch sąsiednich zębów, a ponadto utrzymanie właściwej higieny tej okolicy nie stanowiłoby dla pacjentki żadnego kłopotu. W przypadku mostu, niezbędne jest czyszczenie przestrzeni poniżej przęsła specjalną nitką lub irygatorem. Po drugie, koszt wykonania mostu i implantu jest praktycznie taki sam!

Dlaczego pacjentka dwa lata po wykonaniu mostu zmieniła dentystę i trafiła do nas?

Okazało się, że jeden z zębów filarowych był nieprawidłowo przeleczony kanałowo. Ponadto nie wzmocniono dodatkowo zębów filarowych np. włóknami szklanymi. Doszło do poważnej infekcji kości oraz złamania jednego z zębów filarowych.

Implant czy most

W naszej klinice przeprowadziliśmy ponowne leczenie kanałowe pod mikroskopem jednego z filarów, który nadawał się jeszcze do uratowania. Po ponownym leczeniu kanałowym ząb wzmocniono włóknem szklanym. Drugi filar, na skutek pęknięcia całego korzenia, musiał być usunięty. Podczas tego samego zabiegu wykonaliśmy równoczesne wszczepienie implantu w miejscu dawnego przęsła mostu. Zabieg był całkowicie bezbolesny i trwał tylko 20 minut, co bardzo ucieszyło pacjentkę, wcześniej podchodzącą ze sporą rezerwą do leczenia implantologicznego.

Implant czy most

Po okresie około dwóch miesięcy od wszczepienia implantu dodane zostały pacjentce 2 korony, jedna na ząb, który poprzednio był filarem w moście, a druga na implancie. Efekt leczenia bardzo spodobał się pacjentce. Korony nie są połączone, możliwa jest normalna higiena, przywrócone zostały: naturalna funkcja zębów, ich naturalny kształt i kolor. Do wykonania pozostaje nam jeszcze jeden implant w miejscu utraconego filaru. Pacjentka zgłosi się na ten zabieg niebawem, jak tylko miejsce po utraconym zębie filarowym całkowicie się zregeneruje.

Implant czy most

Implant czy most?

Gdyby pacjentka wiedziała wcześniej, jak proste i przewidywalne jest leczenie implantologiczne, nigdy nie zdecydowałaby się na most i na szlifowanie zębów sąsiednich. Decyzja o zrobieniu mostu, podjęta w innej klinice oraz popełnione przez poprzednich lekarzy błędy w leczeniu doprowadziły do utraty kolejnego zęba, a wraz za nim całego mostu. Jeżeli masz podobny problem, zastanawiasz się, w jaki sposób uzupełnić braki zębowe, umów się na konsultację implantologiczną do jednej z naszych placówek. Nasi eksperci implantolodzy służą swoją wiedzą oraz doświadczeniem, tak aby wybrane rozwiązanie protetyczne było dla Ciebie najlepsze.