Skip to content

Dłutowanie ósemki

Pacjentka trafiła do naszej Kliniki z objawami zapalnymi zarówno ogólnymi jak i miejscowymi. Znaczna asymetria twarzy po stronie lewej była zauważalna oraz wyczuwalne, powiększone i bolesne węzły chłonne podżuchwowe po stronie objętej infekcją. Po dokładnym zbadaniu jamy ustnej okazało się, że przyczyną stanu zapalnego jest niewyrżnięty, częściowo zatrzymany w żuchwie po stronie lewej tzw. ząb mądrości. Dziąsło nad ósemką było zaczerwienione i mocno rozpulchnione. Przy delikatnym ucisku z kieszonki wydobywała się treść ropna. Pacjentka została skierowana do lekarza specjalizującego się w ciężkich przypadkach wymagających zabiegu: dłutowanie ósemki. Wcześniej wykonano w naszej klinice cyfrowe zdjęcie pantomograficzne.

Dzięki temu udało się dokładnie ocenić anatomie zatrzymanego zęba oraz jego topografię w kości względem kanału nerwu, sąsiadujących struktur oraz sąsiedniego zęba. Taka dokładna ocena sytuacji jest dla lekarzy w naszej klinice bardzo istotna. Pozwala dokładnie zaplanować dłutowanie ósemki, uniknąć wielu niepotrzebnych procedur a czasem także zminimalizować stopień traumatyzacji tkanek miękkich i twardych. Nadrzędnym celem jest bowiem aby stopień uszkodzeń związanych z zabiegiem oraz co za tym idzie objawów bólowych był jak najmniejszy. Jeżeli lokalizacja korzeni koliduje z przebiegiem nerwu biegnącego w tej okolicy nasi specjaliści bardzo często zlecają wykonanie odcinkową tomografię komputerową danego odcinka kości. W naszej klinice dysponujemy najwyższej klasy aparatem TK firmy Morita, co pozwala nam natychmiastowo wykonać takie badanie w razie potrzeby.

Dłutowanie ósemki

Jak przebiega dłutowanie ósemki?

W wielu sytuacjach klinicznych dodatkowym objawem zapalnym przy utrudnionym wyrzynaniu ósemki, mamy do czynienia ze szczękościskiem, co uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. Pierwszym krokiem jest wtedy terapia antybiotykowa i zaplanowanie wydłutowania ósemki . U opisywanej pacjentki ze względu na brak tego typu problemów zdecydowano o natychmiastowym przeprowadzeniu zabiegu. Lekarz stomatolog wykonał delikatnie kilka iniekcji i zdeponował dokładnie środek znieczulający wokół ósemki. Po kilku minutach drętwienie wargi i brak dolegliwości świadczyły o dobrej penetracji znieczulenia i można było bezboleśnie przeprowadzić zabieg. Pacjent podczas zabiegu może odczuwać jedynie dotyk, ucisk i nieprzyjemne doznania akustyczne związane z lekkimi trzaskami.

Podczas zabiegu w zależności od sytuacji ząb wymaga poprzecinania na kilka kawałków. W tej konkretnej sytuacji ząb przecięto na dwa kawałki. Najpierw usunięto fragment koronowy tkwiący w podcieniu dolnej siódemki. Następnie używając specjalnej dźwigni delikatnie wyważono korzenie zęba. Lekarz operujący zmuszony był w stopniu minimalnym usunąć także specjalnym wiertłem tkankę kostną przykrywającą ząb mądrości. Została usunięta także tkanka ziarninowa powstała wskutek długotrwałego stanu zapalnego. Okolica operowana została odpowiednio zaopatrzona kilkoma szwami. Kontrola i zdjęcie szwów zaplanowana tydzień po zabiegu. Pacjentka przyjęła przed zabiegiem osłonę antybiotykową która była kontynuowana także w okresie pozabiegowym zgodnie z zaleceniami.

Pacjentka opuściła klinikę po ok 40 minutach ze specjalnym opatrunkiem ochładzającym okolice podżuchwową po stronie lewej.