Powikłania po leczeniu ortodontycznym są dość powszechne. Najczęstszym powikłaniem jest nadwrażliwość i podrażnienia jamy ustnej, które pojawiają się po założeniu aparatu. Nie należy się jednak tym przejmować, bo szybko przystosujemy się do nowych warunków. Pamiętajmy, że lepiej unikać pokarmów twardych lub klejących, gdyż mogą zwiększać dyskomfort, a dodatkowo mogą spowodować odklejenie się zamków. Często pomocne jest stosowanie wosku ortodontycznego w celu zapobiegnięcia otarciom.
Powszechne powikłania po leczeniu ortodontycznym.
Aparat ortodontyczny jest dodatkowym elementem w jamie ustnej, który zwiększa powierzchnię do odkładania się płytki nazębnej i kamienia, utrudnia oczyszczanie zębów i zwiększa ryzyko powstawania próchnicy. Należy pamiętać o rygorystycznej higienie jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego, częstszych kontrolach u lekarza stomatologa i regularnych profesjonalnych zabiegach higienizacyjnych. Podczas leczenia ortodontycznego może pojawić się obrzęk dziąseł i choroby przyzębia. Najczęściej problemy te wynikają z niedostatecznej higieny jamy ustnej.
Częstym powikłaniem po leczeniu ortodontycznym są przebarwienia i odwapnienia zębów. Przebarwienia często można usunąć podczas piaskowania zębów. Odwapnienia są widoczne jako białe plamy w kształcie półksiężyca, które powstają między dziąsłem a zamkiem ortodontycznym. Można spróbować je zniwelować np. za pomocą pasty Tooth Mousse.
Innym powikłaniem są recesje dziąseł, czyli obniżenie się linii dziąsła co prowadzi do odsłonięcia korzenia zęba. Może to powodować nadwrażliwość zębów i łatwiejsze odkładanie się płytki nazębnej z powodu chropowatej powierzchni korzenia. Recesja dziąsła może być wywołana cienkim fenotypem dziąsła, czyli samą jego strukturą. W tym wypadku możliwe jest przeprowadzenie zabiegu kortykotomii przed leczeniem ortodontycznym, aby zmniejszyć powikłania. Inną przyczyną recesji może być źle przyłożona siła do zęba, która jest generowana przez aparat. Gdy recesje dziąseł już powstały istnieje możliwość ich przykrycia za pomocą zabiegów chirurgii periodontologicznej.
Powikłania niezbyt częste.
Kolejnym powikłaniem jest obumarcie zęba. Jest to stosunkowo rzadkie powikłanie, które wynika z nieprawidłowego ruchu zębów i zbyt dużej siły, która oddziałuje na zęby poprzez aparat. Gdy działa ona na ząb może wywołać przerwanie nerwu i naczyń, które znajdują się w środku zęba. Obumarły ząb należy leczyć kanałowo. Podczas leczenia ortodontycznego może też nastąpić pęknięcie zęba np. gdy zęby są znacznie zniszczone po leczeniu kanałowym i nie są odpowiednio wzmocnione. W takim przypadku postępowanie zależy od lokalizacji linii złamania, może polegać na odbudowie kompozytem lub nawet na ekstrakcji zęba.
W wyniku leczenia ortodontycznego może dojść też do resorpcji korzeni, czyli skrócenia korzeni zębów. Jeśli proces ten przebiega zbyt agresywnie, lekarz ortodonta może zadecydować o wcześniejszym zakończeniu leczenia, ponieważ istnieje wtedy ryzyko rozchwiania a nawet do utraty zęba. Aby śledzić ten proces niezbędne jest wykonanie kontrolnego zdjęcia rtg zębów. Niezbyt częstym powikłaniem są też nawroty po zdjęciu aparatu, aby tego uniknąć konieczne jest stosowanie retainerów (elementy mające na celu utrzymanie zębów w odpowiedniej pozycji) i wizyty kontrolne po zakończeniu leczenia.
Leczenie ortodontyczne wpływa na relacje zębów oraz na relacje w stawie skroniowo-żuchwowym. Dlatego też kolejnym z powikłań mogą być bóle i dyskomfort w okolicy tego stawu. Powikłania po leczeniu ortodontycznym oraz w trakcie leczenia mogą pojawić się zawsze. Na szczęście większość z nich jest niegroźnych, zwłaszcza gdy wybrany lekarz to dobry ortodonta, który będzie umiał je przewidzieć.