Skip to content

Ortodoncja ważna w leczeniu wielodyscyplinarnym

Ortodoncja od lat nie jest już dziedziną zarezerwowaną dla dzieci, coraz częściej dorośli noszą aparaty ortodontyczne i to w każdym wieku. Dzieje się tak ze względu na wskazania z innych dziedzin stomatologicznych. Lekarz ortodonta współpracuje z lekarzami wszystkich dyscyplin stomatologii na każdym etapie leczenia. Przed założeniem aparatu ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, stąd często jest wskazanie do wykonania zabiegów higienizacyjnych przed leczeniem. W trakcie samego leczenia również celowe są zabiegi higienizacyjne, gdyż aparat jest dodatkowym elementem w jamie ustnej, co sprzyja odkładaniu kamienia nazębnego i płytki.

Przed wizytą u ortodonty.

Co więcej wszystkie ubytki próchnicowe, przed założeniem aparatu powinny być wyleczone, stąd wcześniejsze skierowanie do stomatologa zachowawczego lub dziecięcego. Dodatkowo na zdjęciu pantomograficznym mogą ujawnić się zamiany w okolicy wierzchołków korzeni. Zęby, których leczenie kanałowe wykonane zostało nieprawidłowo, gdzie materiał wypełniający nie dochodzi do wierzchołka korzenia, skutkuje koniecznością wizyty u specjalisty endodonty. Czasem przed leczeniem istnieje konieczność usunięcia zęba lub korzeni zębów u chirurga. Przyczyną może być próchnica, rozchwianie zębów, powikłania urazów lub zęby nadliczbowe. W niektórych wadach zgryzu także podejmuje się decyzję o leczeniu ekstrakcyjnym. Często również trzeba usunąć zęby mądrości.

Ortodoncja ważna w leczeniu wielodyscyplinarnym

Wskazaniem do leczenia ortodontycznego może być leczenie protetyczne, implantologiczne oraz estetyczne. Po ekstrakcji zęby mają tendencję do przechylania się, migracji co często utrudnia leczenie protetyczne. Leczenie ortodontyczne może zwiększyć lub zmniejszyć lukę miedzy zębami w zależności od wskazań. Jeśli planowany jest most protetyczny, a zęby są pochylone, to czasem istnieje konieczność leczenia ortodontycznego, jeśli warunki na to pozwalają. Taka sama sytuacja może dotyczyć protez, gdzie pochylone zęby mogą utrudniać wprowadzenie protezy na podłoże.

Ortodoncja ważna w leczeniu wielodyscyplinarnym.

Ortodoncja jest dziedziną leczącą wady zgryzu, co wpływa zarówno na estetykę twarzy, profilu oraz samego uśmiechu. Jest alternatywą zamykania diastem i trem tzw. szpar między zębami w stosunku do koron, wypełnień kompozytowych czy licówek. Zadziwiającym dla niektórych pacjentów może być wskazanie do leczenia ortodontycznego przed wszczepieniem implantu. Dzieje się tak, gdy jest za mało miejsca pod implant wskutek migracji zębów wraz z czasem, dlatego nie należy odwlekać decyzji o uzupełnieniu braków zębowych.

Patrząc całościowo, wady zgryzu, migracje zębów czy utrata ich, mogą spowodować przeciążenia zgryzowe.  Ma to ogromny wpływ na pracę stawu skroniowo-żuchwowego. Konsekwencjami w/w pracy mogą być bóle głowy, okolic stawu, zwiększone napięcie mięśni żucia oraz wiele innych. Stąd też leczenie wad zgryzu jest prewencją zmian w stawach.

Reasumując, leczenie ortodontyczne może wymagać współpracy innych specjalistów zarówno przed założeniem aparatu jak i często po leczeniu.