Rodzaj leczenia ortodontycznego zależy od obecności zębów stałych oraz od typu wady zgryzu. U dzieci i młodzieży przed wyrżnięciem się wszystkich zębów stałych proponowane są najczęściej aparaty ruchome, czyli wyjmowane z ust. Spełniają one swoją funkcję gdy organizm rośnie, służą one głównie do poszerzenia łuku zębowego, eliminacji parafunkcji i umożliwiają rozbudowę łuku zębowego. Aparaty ruchome mają ograniczoną możliwość leczenia wad zgryzu. Dobrze leczą wady wywołane wykonywaniem parafunkcji i dysfunkcji np. ssaniem palca, policzków, oddychaniem przez usta. Należy je nosić kilka godzin dziennie według zaleceń lekarza ortodonty. Istnieje wiele rodzajów aparatów ruchomych, o wyborze właściwego decyduje lekarz ortodonta.
Jaki aparat ortodontyczny?
Aparaty stale czyli przyklejane do zębów zamki oraz łączący je łuk są przeznaczone dla osób z uzębieniem stałym, czyli dla młodzieży oraz osób dorosłych. Aparaty te są bardziej precyzyjne niż aparaty ruchome, działają cały czas na zęby i pełnią więcej funkcji. Służą one do leczenia większych wad zgryzu niż aparaty ruchome tj. rozbudowy łuków, odrotowywania zębów które są krzywo ustawione oraz zamykania luk miedzy zębami. Istnieje wiele rodzajów zamków ortodontycznych, można wybrać zarówno zamki standardowe, zamki estetyczne, zamki samoligaturujace, zamki porcelanowe oraz wiele innych.
Operacyjne leczenie wad zgryzu jest zarezerwowane dla wad bardzo zaawansowanych, często genetycznie uwarunkowanych, których leczenie za pomocą aparatów stałych i ruchomych jest niewystarczające. Po operacji zmienia się nie tylko relacja szczeki do żuchwy, ale zmieniają się proporcje twarzy i zmienia się cały profil. Efekty są bardzo spektakularne. Jest to efekt wielospecjalistycznej współpracy zarówno chirurgów twarzowo-szczękowych, ortodontów oraz innych specjalistów np. psychologów, laryngologów oraz fizjoterapeutów.
Istnieje wiele wad zgryzu, dlatego ważna jest analiza której lekarz ortodonta dokonuje na podstawie zdjęcia cefalometrycznego oraz modeli gipsowych. Na tej podstawie wyliczane są odpowiednie wartości i wskaźniki, tak aby uzyskać jak najwięcej informacji na temat uzębienia oraz relacji szczeki do żuchwy. Następnie planowane jest leczenie.
Pamiętajmy ze krzywo ustawione zęby to nie tylko brak estetyki, ale przede wszystkim to nieprawidłowe ich funkcjonowanie. Źle ustawione zęby wpływają na siebie wzajemnie powodując przeciążenia zgryzowe, ścieranie zębów, a także problemy w stawie skroniowo – żuchwowym. Dodatkowo stłoczone zęby utrudniają prawidłowe oczyszczanie zębów, co sprzyja powstawaniu próchnicy i odkładaniu kamienia nazębnego. To dlatego tak ważna jest diagnoza i leczenie wad zgryzu już od najmłodszych lat życia.