Skip to content

Leczenie retencyjne

Wielu pacjentów pyta nas, jak po przeprowadzonym, zakończonym już leczeniu ortodontycznym będzie wyglądało utrzymanie pięknego, nowego uśmiechu w prawidłowo ustawionej pozycji. Otóż za ten proces odpowiedzialne jest leczenie retencyjne. Jest to bardzo ważny etap, o którym nie może zapomnieć żaden pacjent. Szczególnie gdy chce cieszyć się pięknym prostym uśmiechem przez długie lata!

Aparat retencyjny inaczej mówiąc retainer, może być zarówno ruchomy jak i stały. Ma na celu utrwalenie leczenia ortodontycznego oraz utrzymanie prostych już zębów w odpowiedniej pozycji. Aby efekt satysfakcjonował pacjenta przez długi czas, a zęby nie uległy ponownemu przemieszczeniu się w obrębie jamy ustnej. Okres czasu retencji ciężko jest jednoznacznie określić, gdyż jest to sprawa bardzo indywidualna. Zazwyczaj jest to co najmniej połowa czasu, przeznaczonego na przeprowadzone leczenie ortodontyczne.

Leczenie retencyjne – jak długo trwa i dlaczego muszę je przeprowadzić?

Przyjmuje się, że etap ten trwa zazwyczaj kilka lat. Ma na to wpływ wiele czynników między innymi rodzaj aparatu, który był zastosowany w przeprowadzonym leczeniu ortodontycznym, stopień wady zgryzu, a nawet uwarunkowania genetyczne. Istotny jest również wiek pacjenta, udowodniono,że im jest on wyższy tym czas leczenia retencyjnego ulega wydłużeniu. Problemy po zakończonym leczeniu ortodontycznym mogą również stanowić zęby mądrości. Swoją dużą siłą nacisku mogą zaprowadzić do ponownego stłoczenia zębów. Dlatego większość lekarzy ortodontów zaleca usunięcie ich przed lub w trakcie prowadzonego leczenia. Rodzaj leczenia utrzymującego zęby w pożądanej pozycji musi być indywidualnie dobierany do potrzeb pacjenta.

Leczenie Retencyjne | Aparat retencyjny

Aparat retencyjny – jak go używać?

Wyróżniamy dwa rodzaje leczenia retencyjnego. Jednym z nich jest przyklejenie przez lekarza ortodontę specjalistycznego łańcuszka zwanego retainerem stałym. Jest zamontowany „na stałe” od wewnętrznej strony zębów dolnych lub/i górnych. Dzięki niemu pozostają one zblokowane i ulegają migracji. Niekiedy zdarza się, że tak zamontowany retainer stały może po kilku latach odklejać się, co jest związane z codziennym naruszaniem go podczas higieny jamy ustnej, wówczas należy zgłosić się do ortodonty w celu jego naprawy bądź założenia nowego łańcuszka.

Kolejnym sposobem leczenia retencyjnego jest noszenie specjalnych retainerów ruchomych. Są to indywidualnie dopasowane do prawidłowo ułożonych zębów pacjenta płytki, które utrzymują zęby w określonej pozycji. Zazwyczaj pacjent decyduje się na noszenie ich podczas snu, aby nie utrudniało to jego życia codziennego. Szczególnie ważne w tym przypadku prawidłowa dbałość o aparat retencyjny ruchomy. Powinno się go przechowywać na sucho w plastikowym, specjalnym pudełku oraz regularnie go czyścić, pozwoli to na pozbycie się płytki bakteryjnej, a często także nieprzyjemnego zapachu.

Niezależnie od zaleconego przez lekarza ortodontę sposobu leczenia retencyjnego należy pamiętać, że jest to bardzo ważny proces w leczeniu ortodontycznym. Nie można bagatelizować tego etapu leczenia wady zgryzu. Przyniesie on trwałe efekty leczenia na resztę życia, a co najważniejsze uśmiech na twarzy pacjenta. Bo Twój uśmiech jest ważny 😉