Skip to content

Leczenie ortodontyczne a chirurgia stomatologiczna

Leczenie ortodontyczne może być w wielu przypadkach połączone z leczeniem chirurgicznym. Najprostszym przykładem jest ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Często przed założeniem aparatu konieczne jest wyrwanie zębów ósmych, które mogą być nieprawidłowo położone w kości lub objęte próchnicą. Dodatkowo, gdy tzw. ósemki nie zostaną usunięte i wyrżną się po zakończeniu leczenia ortodontycznego, mogą spowodować stłoczenie zębów, co w rezultacie skutkuje utratą efektów leczenia. Ekstrakcja może być też jednym z etapów leczenia ortodontycznego przez tzw. leczenie ekstrakcyjne. Przykładem takiego leczenia może być w/w stłoczenie zębów i zbyt wąski łuk zębowy aby je zmieścić po wyleczeniu wady. W tym przypadku, lekarz ortodonta może zdecydować o leczeniu ekstrakcyjnym, czyli usunięciu najczęściej przedtrzonowców, aby  zyskać dodatkowe miejsce i zachować harmonię łuku zębowego.

Leczenie ortodontyczne w powiązaniu z chirurgią stomatologiczną.

Leczenie chirurgiczne może również zostać wdrożone, gdy zęby stałe są całkowicie zatrzymane np. na podniebieniu. W takich wypadkach wykonuje się najpierw chirurgiczne odsłonięcie zęba w danej lokalizacji a następnie przyklejenie odpowiedniego zaczepu służącego do nałożenia wyciągu, który łączyć się będzie z aparatem ortodontycznym. Takim sposobem zatrzymany ząb może zostać wprowadzony do łuku. Czasami zdarza się, że przed leczeniem implantologicznym konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego. Zabieg ten jest wskazany gdy po utracie zęba, powstała luka nie została w porę uzupełniona a sąsiednie zęby przesunęły się w jej stronę. W takiej sytuacji miejsca między zębami jest zbyt mało aby zmieścił się implant. Zastosowanie leczenia ortodontycznego pozwoli na wytworzenie przestrzeni odpowiedniej do leczenia implantologicznego.

Leczenie ortodontyczne

Innym przykładem współpracy obu specjalizacji jest leczenie ortodontyczne, które może przebiegać z zastosowaniem mikrośrub ortodontycznych. Polega ono na umieszczeniu mikrośruby w odpowiednim miejscu w kościach szczęk podczas zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu miejscowym. Następnie połączeniu ich z aparatem ortodontycznym. Ta metoda leczenia pozwala na skrócenie czasu noszenia aparatu ortodontycznego. Śruby, o których mowa, są bardzo małe, co więcej umieszczane w miejscach nie widocznych podczas uśmiechu, a po zakończeniu leczenia są usuwane z kości.

Kolejnym przykładem jest kortykotomia, zabieg chirurgiczny, który stosuje się przed leczeniem ortodontycznym u osób dorosłych. Polega on na nacięciu pionowym blaszki kostnej wyrostka przy użyciu odpowiednich narzędzi. Zabieg ma na celu ułatwienie przesuwania się zębów, zminimalizowanie efektów ubocznych noszenia aparatu i skrócenie czasu leczenia. W przypadku zaawansowanych wad zgryzu samo leczenie ortodontyczne jest niewystarczające i konieczne jest leczenie operacyjne. Leczenie ortognatyczne czyli chirurgiczne leczenie wad zgryzu nie byłoby możliwe bez leczenia ortodontycznego, które obecne stosowane jest zarówno w okresie przed jak i pooperacyjnym.

Biorąc pod uwagę powyższe wskazania leczenie chirurgiczne może poprzedzać, wspomagać i ułatwiać leczenie ortodontyczne.