Skip to content

Czas trwania leczenia ortodontycznego

W Klinice Perfect Smile, każdy pacjent jest traktowany w sposób indywidualny. Tak samo podczas planowania leczenia ortodontycznego, dla każdego pacjenta przygotowywany jest indywidualny i szczegółowy plan leczenia. Wszystko po to, aby osiągnąć optymalne i stabilne efekty. Niezależnie od wyboru metody, czas trwania leczenia ortodontycznego jest przede wszystkim uwarunkowany przez rodzaj wady zgryzu. Leczenie aktywne aparatem stałym u osoby dorosłej, trwa miej więcej od 1,5 roku do 2 lat.

Jak często konieczne są wizyty kontrolne?

W trakcie całego procesu leczenia, konieczne są regularne wizyty kontrolne. Odbywają się one raz na 4-5 tygodni.  W przypadku zastosowania zamków samoligaturujących pacjent powinien pojawiać się w gabinecie ortodontycznym raz na 1,5 – 2 miesiące.

Czas trwania leczenia ortodontycznego

Kiedy wada zgryzu zostanie skorygowana i ortodonta podejmie decyzję o zdjęciu aparatu, konieczna jest retencja. Celem leczenia retencyjnego jest utrzymanie osiągniętych efektów. W tym przypadku, zazwyczaj stosuje się specjalny drut retencyjny przyklejany od wewnętrznej powierzchni do zębów w odcinku przednim.

Kiedy leczenie ortodontyczne przynosi najlepsze efekty?

Żeby leczenie przyniosło jak najlepsze efekty, należy również pamiętać, że podczas noszenia aparatu ortodontycznego należy stosować tzw. białą dietę, czyli unikać pokarmów i napojów przebarwiających, a także niewskazane jest palenie tytoniu, gdyż powoduje to przebarwianie się ligatur. Co więcej, zaleca się unikania pokarmów twardych, gum do żucia oraz słodkich napoi gazowanych.

Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku. Co więcej, wiążą się z tym nie tylko zalety estetyczne, lecz ogólna poprawa stanu zdrowia jamy ustnej. Zapraszamy na konsultacje do kliniki Perfect Smile, gdzie nasz lekarz ortodonta w pełni oceni czas trwania leczenia ortodontycznego.