Aparat ortodontyczny stały zaleca się dla młodzieży i dorosłych, do zębów stałych. Pozwala na korygowanie wad znacznie poważniejszych niż aparat ruchomy. Zbudowany jest z zamków i pierścieni (lub rurek), które są mocowane do zewnętrznych powierzchni zębów specjalnym klejem. Do nich mocowany jest za pomocą ligatur (potocznie zwanych 'gumeczkami’) drut, który wywiera na zęby precyzyjnie określoną siłę. Długość noszenia takiego aparatu uzależniona jest od wady. Przeważnie wynosi ok. 2 lat.
Najczęściej spotykane i proponowane aparaty ortodontyczne stałe:
- Aparat ortodontyczny stały metalowy – najczęściej stosowany, składa się z metalowych zamków, do których umocowany jest drut ortodontyczny za pomocą tzw. ligatur (przezroczyste lub kolorowe gumki albo cieniutkie ligatury metalowe). Zamki w tych aparatach są wykonane z różnych stopów metali. Występują również w wersji dla alergików – bez dodatku niklu lub ze stopów tytanu.
- Aparat metalowy stały samoligaturujący – w aparacie tym nie stosuje się ligatur, gdyż łuk utrzymywany jest w zamku za pomocą specjalnej 'klapki’, która się w nim znajduje. Czas leczenia aparatem samoligaturującym jest często krótszy niż aparatami standardowymi.
- Aparat stały estetyczny – posiada kolor zbliżony do naturalnego odcienia zębów lub jest przezroczysty. Aparaty stałe estetyczne są przeznaczone dla osób pragnących jak najbardziej zmniejszyć widoczność aparatu. Można je podzielić na:
– ceramiczne, ceramiczno-kompozytowe, porcelanowe (mniej przezierne);
– szafirowe, bądź kryształowe (bardziej przezierne).
Zamki aparatów estetycznych są jednak trochę większe niż standardowe metalowe i bardziej wypukłe. Podczas używania należy stosować tzw. białą dietę, czyli unikać pokarmów i napojów przebarwiających, a także niewskazane jest palenie tytoniu, gdyż powoduje to przebarwianie się ligatur dając nieładny efekt estetyczny. - Aparat stały estetyczny samoligaturujący – posiada kolor zbliżony do naturalnego odcienia zębów lub jest całkiem przezroczysty. Jest przeznaczony dla osób pragnących jak najbardziej zmniejszyć widoczność aparatu. W aparacie tym nie stosuje się ligatur, gdyż łuk utrzymywany jest w zamku za pomocą specjalnej 'klapki’, która się w nim znajduje. Czas leczenia aparatem samoligaturującym jest często krótszy niż aparatami standardowymi.
Zapraszamy do wizyty kontrolnej w naszej Klinice.