Skip to content

Aparat ortodontyczny ruchomy

Nowoczesna ortodoncja dostarcza cały wachlarz możliwości pacjentom którzy zdecydowali się na skorygowanie wad zgryzu. Jedną z nich jest aparat ortodontyczny ruchomy. Mimo że decyzja o zastosowaniu aparatu podejmowana jest zazwyczaj ze względów estetycznych, nie można zapominać, że prawidłowy zgryz ma również wpływ na zdrowie całej jamy ustnej, a w tym próchnicy i nadmiernemu ścieraniu zębów, które mogą doprowadzić do pogłębienia wad zgryzu.

Jakie są zalety aparatu ortodontycznego ruchomego?

Przede wszystkim wygoda i dyskrecja w użytkowaniu. Pacjent sam decyduje kiedy go zakłada i zdejmuje, mając na uwadze określoną ilość godzin, która została wyznaczona przez ortodontę. Jest on prosty w obsłudze więc nie istnieje ryzyko, że jest używany nieprawidłowo. Co więcej, aparat ruchomy bardzo łatwo utrzymać w higienie.

Aparat ortodontyczny ruchomy

Aparat ortodontyczny ruchomy jest zawsze projektowany indywidualnie dla każdego pacjenta. Wykonany jest z akrylu i klamer, które utrzymują go na zębach oraz elementów mechanicznych. Aparaty te stosuje się do ściśle określonych wad zgryzu, a ich zastosowanie wskazane jest w przypadku gdy celem jest na przykład wychylenie lub przechylenie zęba, poszerzenie łuku zębowego lub gdy żuchwa jest ustawiona dotylnie. Aparaty ruchome dzielimy na: wykonane tylko na jedną szczękę (górną albo dolną), dla dwóch szczęk, lub aparat dwuszczękowy.

Na skorygowanie wad zgryzu nigdy nie jest za późno, a korzyści z zastosowania aparatu ortodontycznego ruchomego to nie tylko zalety estetyczne, lecz ogólna poprawa stanu zdrowia jamy ustnej. Zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki, gdzie nasz lekarz ortodonta w pełni oceni możliwość zastosowania aparatu ortodontycznego ruchomego, oraz zaplanuje i zaproponuje kompleksowe leczenie ortodontyczne.