Skip to content

Zabieg wszczepienia implantu

Zabieg wszczepienia implantu to procedura przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne może być również zastosowane, szczególnie w przypadkach pacjentów niespokojnych i mocno zdenerwowanych perspektywą zabiegu. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania gabinetu oraz przygotowania samego pacjenta. Stanowi większe obciążenie dla organizmu. W większości przypadków nasi specjaliści doskonale radzą sobie używając bardzo skutecznych i bezpiecznych znieczuleń miejscowych. Gwarantują one całkowitą bezbolesność zabiegu i duży komfort pacjenta, oraz krótki okres rekonwalescencji. Pacjent po wszczepieniu implantów może od razu po zabiegu np. prowadzić samochód oraz funkcjonować normalnie, zachowując jedynie pewne ograniczenia pozabiegowe.

Zabieg wszczepienia implantu.

Po wykonaniu znieczulenia miejscowego lekarz implantolog wykonuje nacięcie dziąsła, w celu odsłonięcia powierzchni kości, w której planowany jest implant. Następnie używane są niewielkie wiertła, aby przygotować miejsce w kości pod implant. Po delikatnym wkręceniu implantu w przygotowane w ten sposób miejsce, zakładana jest na tym etapie śruba zamykająca lub śruba gojąca. Dziąsło nad implantem jest zaszywane szwami o delikatnej budowie, aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia podczas gojenia się miejsca pozabiegowego. W niektórych sytuacjach konieczne jest użycie materiałów kościozastępczych, aby uzupełnić brakującą objętość kości wokół implantu. Substytut kości pokrywany jest kolagenową membraną.

Zabieg wszczepienia implantu

Podczas trwania całego zabiegu, a trwa on zazwyczaj od 15 minut do godziny, nie występują żadne objawy bólowe.

Po zabiegu pacjent otrzymuje receptę na środki przeciwbólowe oraz antybiotyk, na okres około tygodnia. Ma to na celu zminimalizowanie dyskomfortu i szansy na zakażenie pozabiegowe. Gojenie się miejsca po założeniu implantu zazwyczaj przebiega bez żadnych komplikacji. Natomiast zalecamy, aby nie planować wyjazdów wakacyjnych czy większych podróży zaraz po zabiegu, nie planować go też przed ważnymi uroczystościami i spotkaniami, ponieważ czasami wystąpić może lekki obrzęk oraz zasinienie widoczne na twarzy, ustępujące po kilku dniach.

Usunięcie szwów po zabiegu wszczepienia implantu.

Szwy najczęściej zdejmowane są po 7- 14 dniach od zabiegu, procedura zajmuje zaledwie kilka minut. Usunięcie szwów to bezbolesny zabieg, ale szczególnie wrażliwi pacjenci mogą być znieczuleni dodatkowo preparatem miejscowym w sprayu lub w postaci żelu. Jeżeli pacjent nie jest w stanie pojawić się na zdjęciu szwów w standardowym terminie, mogą one pozostać na dłuższy czas, nawet do kilku miesięcy po zabiegu.