Skip to content

Wszczepienie implantu zęba

Najbardziej fizjologicznym sposobem na odtworzenie brakującego zęba jest wszczepienie implantu zęba. Implant zęba to najczęściej tytanowy wszczep wielkości małej śruby, który można porównać do korzenia zęba. W związku z bardzo dynamicznym rozwojem implantologii jako dziedziny stomatologii, obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo systemów implantologicznych, produkowanych przez wielu cenionych producentów. Zasadniczo wszystkie one niewiele różnią się od siebie skutecznością oraz jakością. Wieloletnie badania naukowe jednoznacznie dowodzą bardzo dużą skuteczność i przewidywalność leczenia braków zębowych za pomocą implantów stomatologicznych. Jednocześnie badania te dowodzą, że to nie rodzaj użytego systemu implantologicznego jest czynnikiem decydującym o powodzeniu leczenia. Decydująca jest wiedza i umiejętności praktyczne lekarza implantologa planującego i wykonującego zabieg.

Wszczepienie implantu zęba

Jak zacząć proces leczenia?

Na etapie planowania zabiegu standardem w obecnych czasach jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki radiologicznej. Często również z użyciem 3D CBCT (tomografii komputerowej). Dzięki dokładnej analizie struktury kości wszczepienie implantu zęba wykonane przez odpowiedniego specjalistę staje się zabiegiem bardzo prostym i przewidywalnym. Po wykonaniu niezbędnych badań przez dentystę implantologa, zakres zabiegu (wszczepienie implantu zęba) jest cyfrowo planowany i symulowany, aby zminimalizować czas trwania samego zabiegu oraz ryzyko jakichkolwiek powikłań.

Wszczepienie implantu zęba

Jak wygląda sam zabieg wszczepienia implantu?

Poprzez okienko w dziąśle implant zębowy umieszczany jest w kości podczas prostego i bezbolesnego zabiegu, w znieczuleniu miejscowym. Zabieg kończy założenie kilku niewielkich szwów, które po 7-10 dniach są usuwane. W okresie od 3 do 6 miesięcy od wszczepienia implantu zębowego następuje wzrost stabilizacji wtórnej implantu, czyli następuje jego całkowita integracja z kością. Warto zaznaczyć, że nie wiąże się to z jakimikolwiek negatywnymi odczuciami i dyskomfortem dla pacjenta. W zależności od potrzeb w tym czasie pacjent użytkuje tymczasowe uzupełnienie brakującego zęba.

Wszczepienie implantu zęba

Po upływie wymaganego na integrację implantu czasu implantolog po ponownym badaniu radiologicznym przystępuje do wykonania porcelanowej korony zęba. Cała procedura protetyczna jest również całkowicie bezbolesna i przypomina przygotowanie korony na ząb własny pacjenta, nie wiąże się z kolejnym zabiegiem chirurgicznym.

Wszczepienie implantu zęba