Utrata nawet pojedynczego zęba niesie za sobą nieodwracalne zmiany w strukturze kości wyrostka zębodołowego. Zębodół po usunięciu zęba co prawda po kilku tygodniach wypełni się nowo powstałą tkanką kostną, ale nigdy nie będzie ona już tak wartościowa jak pierwotna kość w tym miejscu. Co ważniejsze, wymiary kości: pionowy i poziomy nieodwracalnie się zmniejszą. Z upływem kolejnych miesięcy po utracie zęba będzie miał miejsce również proces uogólnionego zaniku kości w miejscu utraconego zęba. Tłumaczy się to między innymi brakiem obciążenia funkcjonalnego kości. Ujmując to prościej: nieobciążona, nieużywana jako podpora dla zębów kość zanika z upływem czasu. Do czynników potęgujących utratę kości po usunięciu zęba należą również ciężka i traumatyczna ekstrakcja. Są to również stany zapalne kości i przyzębia wokół chorego zęba. Zanik kości oraz spadek jej parametrów ma ogromne znaczenie dla planowania i przebiegu leczenia implantologicznego.
Regeneracja kości pod implanty stomatologiczne.
Każdy, nawet mały deficyt kości powoduje, że leczenie za pomocą implantów wymagać może dodatkowych procedur chirurgicznych i periodontologicznych. Jednym z nich jest regeneracja kości pod implanty.
Ubytek tkanki kostnej po utracie zęba na skutek przewlekłego stanu zapalnego.
Są to między innymi procedury augmentacji kości, polegające na sterowanej i zamierzonej regeneracji tkanki kostnej przez lekarza implantologa, tak aby poprawić parametry i rozmiary wyrostka zębodołowego.
Regeneracja kości wokół implantu wszczepionego w miejscu utraconego siekacza.
Regeneracja kości pod implanty to zabieg, który przeprowadza się z powodzeniem zarówno zaraz po usunięciu zęba, jak i w przypadku braków zębowych powstałych dawno, gdzie ubytek tkanki kostnej jest znaczny.
Bardzo szybki rozwój dziedziny stomatologii jaka jest implantologia pozwala na szerokie zastosowanie różnych metod odbudowy kości, jako przewidywalnych i stosunkowo prostych zabiegów.
Zapraszamy do naszej kliniki stomatologicznej w Gdańsku nie tylko na leczenie, ale również na dokładną analizę medyczną stanu uzębienia.