Skip to content

Periimplantitis

Periimplantitis, zaniki kości, problemy z dziąsłami oraz problemy ze zgryzem to dolegliwości z którymi czasami przyjdzie się nam zetknąć. Są to szczęście dość rzadko występujące problemy. Ich występowanie jest ściśle związane z czynnikami ryzyka takimi jak: zła higiena jamy ustnej, palenie tytoniu oraz współistniejące poważne schorzenia tkanek przyzębia. Jak sobie z nimi radzić?

Zaniki kości i problemy z dziąsłami.

Implanty zębowe, tak jak zęby własne, stabilizują otaczającą kość szczęk oraz zapewniają jej bardzo wysoką odporność na zaniki. W niektórych przypadkach zaniki kości mogą się jednak pojawiać. Dzieje się to zwłaszcza u pacjentów nie przykładających odpowiedniej wagi do higieny i wizyt kontrolnych. Implanty zębowe, tak samo jak własne zęby, wymagają codziennego szczotkowania i pielęgnacji. Zdecydowanie zalecamy stosowanie irygatorów stomatologicznych, które doskonale nadają się do czyszczenia trudno dostępnych miejsc oraz dużych prac protetycznych na implantach. O ile same implanty czy też korony nie podlegają procesom takim jak próchnica czy zapalenia, o tyle żywe tkanki otaczające implant, czyli kość oraz dziąsła (tkanki przyzębia) mogą ulegać procesom zapalnym czy też chorobowym, najczęściej z powodu właśnie nieprawidłowej albo niedostatecznej higieny.

Długotrwałe i nasilające się stany zapalne tkanek miękkich prowadzą do ich zaników. W tym również zaników okolicznej kości, co stanowi już poważny problem, gdyż leczenie powstałych zaników kości wokół implantów nie jest łatwe. Nasze higienistki podczas kontrolnych wizyty higienizacyjnych służą Państwu pomocą. Chętnie demonstrują prawidłowe sposoby szczotkowania i dodatkowej pielęgnacji zarówno zębów własnych jak i implantów.

Periimplantitis – zapalenie tkanek wokół implantów.

Jest to schorzenie o podobnym podłożu co zapalenia wokół zębów własnych, czynniki ryzyka są również podobne. Periimplantitis to jednostka chorobowa znana od około 10 lat. Obecnie prowadzone jest bardzo wiele badań nad przyczynami powstawania oraz sposobami jej eliminacji. Wiadomo na pewno, że pacjenci podatni na periimplantitis to w głównej mierze osoby z istniejącą chorobą dziąseł/przyzębia. Dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego gruntownej oceny stanu zdrowia całej jamy ustnej, ze szczególnym uwzględnieniem stanu tkanek przyzębia. U pacjentów z bardzo słabą higieną czy też chorobami przyzębia nie reagującymi na leczenie, wykonanie implantów może stać się niemożliwe. W przypadku zauważenia objawów chorób dziąseł czy przyzębia w pierwszej kolejności kierujemy pacjenta do higienistki w celu przeprowadzenia zabiegów profesjonalnej higienizacji. Jeżeli problemy ustąpią, a pacjent będzie świadomy istoty problemu i zmotywowany do tego aby poddać się podobnym zabiegom prewencyjnie i regularnie w przyszłości, jesteśmy w stanie rozpocząć leczenie implantologiczne.

Periimplantitis

Głównymi czynnikami ryzyka periimplantitis są występujące schorzenia tkanek przyzębia, palenie tytoniu oraz słaba higiena jamy ustnej. Wszystkie te czynniki na szczęście u zmotywowanego pacjenta mogą zostać wyeliminowane. Ponieważ podłoże powstawania periimplantitis wiąże się z czynnikami w głównej mierze zależnymi od pacjenta, nie możemy gwarantować, że ono nie wystąpi. Natomiast w razie wystąpienia tego problemu, możemy podjąć się oczywiście jego leczenia.

Periimplantitis

Problemy ze zgryzem.

Problemy ze zgryzem nie powinny pojawić się na skutek leczenia implantologicznego. Na każdym etapie przygotowania protetycznego sprawdzane są warunki okluzyjne. Jeżeli jednak nowy implant, pojedyncza korona czy też most wydają się „dziwne w zgryzie, niekomfortowe”, zalecamy kontrolę w klinice. W razie potrzeby jesteśmy w stanie wykonać niezbędne korekty. Z reguły pacjenci dość szybko wyczuwają ewentualne problemy i szybkie zgłoszenie się na wizytę kontrolną pozwala nam na wyeliminowanie przeszkody zgryzowej.