Skip to content

Leczenie kanałowe czy implant stomatologiczny

Najczęstszą przyczyną, która skłania nas do wizyty u stomatologa jest ból zęba. Niestety, najczęściej jest to sygnał, który informuje nas, że z naszym zębem dzieje się coś złego. Najczęściej w tej sytuacji pacjenci zastanawiają się czy lepiej zdecydować się na leczenie kanałowe czy implant stomatologiczny. Często leczenie kanałowe wydaje się być szybszym i mniej inwazyjnym zabiegiem, wymagającym kilku wizyt u stomatologa. Natomiast implant stomatologiczny pozwala odtworzyć utracone zęby i cieszyć się odzyskanym uśmiechem bez ryzyka ponownych komplikacji. W tej sytuacji niezbędna jest interwencja dentysty, który w pełni oceni który zabieg w danej sytuacji będzie korzystniejszy.

Czym różni się leczenie kanałowe od zabiegu implantologicznego?

Leczenie kanałowe ma na celu zapobieganie utracie zębów. Bardzo często, braki w uzębieniu spowodowane są rozwijająca się próchnicą. W przypadku nieleczonej głębokiej próchnicy zęba, toksyny bakteryjne uszkadzają delikatną tkankę i prowadzą do stanu zapalnego. Stan zapalny może objawiać się bólem lub w wypadku przewlekłego zapalenia miazgi przebiegać bez żadnych objawów, ewentualnie z epizodycznymi dolegliwościami bólowymi, które zazwyczaj ustępują. Samo leczenie kanałowe polega na usunięciu wewnętrznej zainfekowanej tkanki zęba, oczyszczeniu kanału, dezynfekcji i wypełnieniu odpowiednimi materiałami.

Leczenie kanałowe czy implant stomatologiczny

Natomiast wszczepienie implantu lub wielu implantów przebiega zasadniczo w trzech głównych etapach. W pierwszym etapie, po wstępnej analizie stanu uzębienia, wykonaniu zdjęcia pantomograficznego lekarz implantolog wywierci w wyrostku zębodołowym otwór. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa zazwyczaj nie dłużej niż 2 godziny. Po tym gdy kość zrośnie się z implantem następuje wkręcenie śruby gojącej. Po kilkunastu dniach gojenia implant jest gotowy do nałożenia korony.

Leczenie kanałowe czy implant stomatologiczny? Jeśli zastanawiasz się co wybrać zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki Perfect Smile, gdzie zespół naszych lekarzy stomatologów w pełni oceni problem i pomoże w podjęciu decyzji.