Skip to content

Brak zęba i co dalej?

Brak zęba jest częstym przypadkiem, z jakim mamy do czynienia w codziennym kontakcie z naszymi Pacjentami. W przypadku brakującego zęba można nie zastosować żadnego leczenia, czyli pozostawić lukę w łuku zębowym. Niestety będzie miała ona duże znaczenie dla procesu żucia. W odcinku bocznym brak zęba może prowadzić do przechylania się zębów sąsiadujących z luką po obu stronach. Po pewnym czasie sytuacja ta będzie się nasilać, powodując problemy z prawidłowym przyleganiem do siebie zębów oraz problemy funkcjonalne ze zgryzem.

Brak zęba – konsekwencje.

Zęby w łuku przeciwstawnym przedstawiają tzw. „objaw Godona”, czyli wysuwają się z zębodołu w kierunku luki po brakującym przeciwstawnym zębie. Konsekwencje, jakie niesie za sobą istniejący przez dłuższy okres brak zębowy są poważne, prowadzą do powstania zaburzeń zgryzu i z czasem stają się coraz bardziej trudne do wyleczenia/zatrzymania, pojawiają się coraz większe trudności w przywróceniu stanu wyjściowego.

Brak zęba

Liczne, niezaopatrzone braki zębowe.

Czy wszczepienie implantu boli?

Z reguły wszczepienie implantu związane jest jedynie z minimalnym bólem i dyskomfortem dzień lub dwa po zabiegu. Podczas samej procedury wszczepienia implantu pacjent nigdy nie odczuwa bólu, ponieważ używamy bardzo skutecznych, nowoczesnych i bezpiecznych środków miejscowo znieczulających. Znieczulenie działa do kilku godzin po zabiegu. Tak więc pacjent ma czas na dotarcie do domu i odpoczynek po zabiegu, oraz na ewentualne zażycie środków przeciwbólowych, zapisanych przez lekarza. Większość naszych pacjentów zdaje nam relację, że potrzebowali najwyżej kilku tabletek środka przeciwbólowego podczas kilku pierwszych dni po zabiegu wszczepienia implantu.

Brak zęba

Brak zębowy – przesunięcie zębów sąsiednich.

Postępowanie pozabiegowe po wszczepieniu implantu.

Radzimy planować zabiegi implantologiczne. Sugerujemy brać pod uwagę ewentualne wyjazdy urlopowe czy specjalne wydarzenia w życiu, jak ślub czy też wymarzone wakacje. Po zabiegu istnieje pewne ryzyko wystąpienia lekkiego obrzęku pewnych okolic twarzy, czasem siniaków, które ustępują zazwyczaj po 3-4 dniach od zabiegu. Zalecamy także przez 3-4 dni po zabiegu stosować dietę miękką, aby nie naruszyć szwów oraz by gojenie początkowe przebiegało bez zakłóceń. Wszelkiego rodzaju jogurty, zupy, twarożki, nabiał są idealnym wyborem. Unikać należy jedzenia twardego, suchego, wymagającego żucia, klejącego. Sugerujemy unikanie alkoholu i leków na bazie aspiryny (kwasu acetylosalicylowego), gdyż mogą prowadzić do przedłużonego krwawienia oraz powstania siniaków.