Istnieją również alternatywne do implantów metody leczenia. Istotne jest to, aby każdy Pacjent posiadał wiedzę na ich temat. Na całym świecie w nowoczesnej stomatologii przyjęło się, że implanty są złotym standardem jeżeli chodzi o uzupełnianie braków zębowych. Mimo tego, po przedstawieniu dostępnych opcji leczenia i omówieniu dokładnie całej specyfiki leczenia implantologicznego, to Pacjent finalnie decyduje o wyborze metody leczenia.
Protezy ruchome.
Jest to najprostszy sposób na uzupełnienie braków zębowych. Przygotowanie protezy potrzebne jest około 4 wizyt. W czasie od 1 do 4 tygodni, w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Konieczne jest pobranie wycisku, ustalenie wysokości zwarcia oraz wykonanie niezbędnych przymiarek oraz ewentualnych korekt. Do nielicznych niestety zalet tej metody uzupełniania braków zębowych, należą niskie koszty oraz brak interwencji ani prepracji na zębach własnych.
Proteza akrylowa.
Protezy są to jednak uzupełnienia ruchome. Mogą ulegać przesunięciu w trakcie jedzenia, a na ich powierzchni posadzać się może płytka bakteryjna. Ponadto protezy pokrywają swoją powierzchnią podniebienie oraz powierzchnię błony śluzowej poza zębami. Pamiętać należy, że protezy ruchome nie są przytwierdzone w żaden sposób w jamie ustnej. Opierają się jedynie na błonie śluzowej lub na zębach. Takie umieszczenie protez przez niektórych pacjentów nie będzie dobrze tolerowane.
Protezy szkieletowe.
Alternatywne do implantów metody leczenia to również protezy ruchome. Często nazywane protezami szkieletowymi. Mają wiele zalet nad protezami akrylowymi. Po pierwsze wykonane są w dużej części z metalu, co czyni je znaczenie mocniejszymi i wytrzymalszymi. Z tego powodu elementy protezy szkieletowej mogą być cieńsze i mniejsze. Zakrywają mniejszą powierzchnię podniebienia, co wpływa na zwiększenie komfortu Pacjenta. Protezy szkieletowe są również mocowane na zębach w sposób znacznie bardziej precyzyjny niż protezy akrylowe. Nie są jednak pozbawione wad, takich tendencja do odkładania płytki bakteryjnej oraz uczucie ciała obcego.
Proteza szkieletowa.