Do jednej z najbardziej nowoczesnych metod wybielania zębów można zaliczyć wybielanie laserowe. Proces takiego wybielania polega na nałożeniu specjalistycznego żelu wybielającego na powierzchnię zębów, a następnie naświetlenie go za pomocą światła lasera diodowego. Metoda ta jest bardzo bezpieczna w użyciu, czego dowodzą liczne badania naukowe, prowadzone na pacjentach, którzy poddali się wybielaniu za pomocą lasera diodowego.
Wybielanie laserowe daje bardzo dobre efekty poprawy pierwotnego koloru zębów. Kolor może być nawet o 6-12 tonów jaśniejszy w skali kolornika VITA. Jest to spektakularna zmiana, która normuje się po okresie około dwóch tygodni od dnia wykonania zabiegu. Warunkiem wykonania zabiegu laserowego wybielania zębów jest uprzednia wizyty u higienistki w celu wykonania profesjonalnego zabiegu higienizacji czyli dokładnego oczyszczenia zębów ze złogów kamienia nazębnego oraz współtowarzyszących mu osadów. Zęby muszą być odpowiednio przygotowane do procesu wybielania, zalecane jest wybranie się do swojego lekarza dentysty, żeby uzupełnić ewentualne ubytki, które mogłyby spowodować nieprzyjemne dolegliwości czy podrażnienie miazgi zębowej podczas przeprowadzania zabiegu wybielania laserowego. Tak przygotowane zęby możemy poddać zabiegowi laserowego wybielania, który trwa 1 do 1,5 godziny i jest całkowicie bezbolesny, odczuwalna może być co najwyżej chwilowa nadwrażliwość zębów lub dziąseł.
Efekty wybielania – na jak długo?
Efekt wybielania laserowego uzależniony jest od stylu życia i nawyków pacjenta poddającego się zabiegowi. Najczęściej jest to od roku do trzech lat, wówczas można powtórzyć kurację. Wiadomo jest, że u palaczy i koneserów kawy, herbaty czy czerwonego wina efekt będzie utrzymywał się krócej. Jednak regularne wizyty kontrolne u higienistki – połączone z zabiegiem przeprowadzanej higienizacji pozwolą cieszyć się efektem zabiegu na dłużej.
Używany do zabiegu wybielania zębów laser diodowy znajduje również wiele innych zastosowań w nowoczesnej stomatologii. Można nim pracować w obrębie tkanek miękkich, zatem jest używany także do zabiegów:
- Gingiwektomia;
- Frenektomia;
- Odsłanianie implantu;
- Retrakcja dziąsła przed wyciskiem;
- Kiretaż;
- Dekontaminacja;
- Leczenie zmian na błonie śluzowej: opryszczka, afty, odleżyny od protez, aparatów, mucositis u pacjentów po chemioterapii;
- Biostymulacja po zabiegach chirurgicznych, periodontologicznych;
- Terapia bólu – stawy skroniowo-żuchwowe, neuralgie, itp;
- Xerostomia – stymulacja ślinianek – według prowadzonych badań daje bardzo dobre efekty;
- Ból związany z leczeniem ortodontycznym – badania dowodzą, że zęby szybciej się przesuwają.
Przeciwwskazaniem do stosowania u pacjentów wybielania laserowego zębów może być ciąża lub karmienie piersią, uczulenia na składniki żelu do wybielania (nadtlenek wodoru) oraz choroby periodontologiczne, odsłonięte szyjki zębowe czy też uszkodzona powierzchnia szkliwa. U pacjentów bez powyższych dolegliwości można zastosować ten rodzaj wybielania.
O szczegóły pytajcie w recepcji Perfect Smile Clinic – uśmiech dobrze zaprojektowany!