Skip to content

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza – w tej dziedzinie stomatologii podstawową rolą lekarza dentysty jest leczenie próchnicy, dotykającej tkanek twardych zębów. Najczęściej leczenie to przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. Stosowane przez naszych lekarzy stomatologów znieczulenia charakteryzują się szybkim i długim czasem działania. Są całkowicie bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży i osób obciążonych poważnymi chorobami.

Co nas czeka podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym?

Do rozpoznania ognisk próchnicy lekarz dentysta posługuje się nie tylko wzrokiem, ale też szeregiem dodatkowych narzędzi diagnostycznych, na czele których stoi radiowizjografia (RVG). To nowoczesne badanie rentgenowskie wykonywane w technice cyfrowej, o minimalnej dawce promieniowania, ale o bardzo dużej dokładności i rozdzielczości. Zdjęcie pantomograficzne to z kolei doskonałe zdjęcie poglądowe, stanowiące nieodłączny element przeglądu czy też kompleksowego planu leczenia. Nieocenioną rolę w rozpoznaniu próchnicy pełnią również narzędzia optyczne typu mikroskop albo lupy zabiegowe.

Leczenie próchnicy zęba lekarz dentysta przeprowadza najczęściej na jednej wizycie. Po odpowiednim opracowaniu ubytku próchnicowego za pomocą narzędzi rotacyjnych oraz systemów trawiąco-łączących, następuje faza wypełniania ubytku. Niezwykle ważne jest tutaj zachowanie idealnej suchości pola zabiegowego, w czym pomaga zastosowanie np. koferdamu.

Stomatologia zachowawcza Gdańsk

Utracone tkanki zęba odtwarza się najczęściej za pomocą materiału zwanego kompozytem. Ubytek wypełniany jest przez lekarza dentystę materiałem kompozytowym stopniowo. Pod wpływem światła emitowanego przez specjalną lampę polimeryzacyjną jest trwale utwardzany. Tylko zastosowanie najwyższej jakości materiałów kompozytowych daje gwarancję estetycznego wyglądu wypełnienia oraz idealnej szczelności jego brzegów. Prawidłowo założone wypełnienie z powodzeniem wytrzyma wiele lat w nienaruszonym stanie. W naszej codziennej praktyce w Perfect Smile stosujemy materiały tylko uznanych i cenionych na całym świecie producentów z USA, Japonii i Niemiec.

Dentysta zachowawczy, oprócz leczenia próchnicy, zajmuje się również leczeniem schorzeń miazgi zębowej, które są głównie konsekwencjami nieleczonej próchnicy zębów. Dlatego też stomatologia zachowawcza wyodrębniła jeszcze osobny dział – endodoncję. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe.