Reendo (re-endo), czyli ponowne leczenie endodontyczne, kanałowe. Jest ono wskazane w sytuacji gdy ząb jest nieprawidłowo przeleczony kanałowo za pierwszym razem. Można to ocenić na podstawie zdjęcia RTG. Okoliczności, w których ząb wymaga powtórnego leczenia jest wiele. Taka sytuacja ma miejsce, gdy materiał wypełniający kanał zęba nie sięga do końca korzenia a kończy się np. w połowie korzenia zęba. Zęby w odcinku bocznym mają więcej niż jeden kanał – możliwa jest też sytuacja, w której na zdjęciu RTG widoczny jest tylko jeden wypełniony kanał z kilku. Kolejnym wskazaniem jest nieszczelnie wypełniony kanał na swoją szerokość. Inną sytuacja, w której wskazane może być reendo jest złamane narzędzie w kanale zęba. Sytuacje te mogą prowadzić do wytworzenia tzw. zmiany okołowierzchołkowej, czyli powstania stanu zapalnego w okolicy wierzchołka korzenia. To świadczy o nieprawidłowym, nieszczelnym wypełnieniu kanału i przedostaniu się bakterii do kanału.
Wskazania do wykonania reendo.
Zmiana okołowierzchołkowa może się powiększać. Dalej niszczyć kość i prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Najbardziej oczywistym wskazaniem do ponownego leczenia kanałowego jest ból zęba, który był już leczony kanałowo. Źródłem bólu są bakterie pozostawione w kanałach np. przez niedostateczne oczyszczenie kanałów i nieszczelne ich wypełnianie. Takie zęby mogą dać o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie. Nawet po wielu latach albo w postaci bólu albo rozwijającej się torbieli. Z tych względów konieczne jest ponowne leczenie kanałowe które polega na rozwierceniu zęba, odnalezieniu ujścia kanału, udrożnieniu kanału przez usuniecie starego materiału wypełniającego, oczyszczenie kanału i szczelne jego ponowne wypełnienie. Najlepiej, aby zabieg ten był wykonywany pod mikroskopem, bo jest trudniejszy niż pierwotne leczenie kanałowe.
Częstą przyczyna nieprawidłowego pierwotnego leczenia endodontycznego czy wypełnienia tylko jednego z kilku kanałów są anomalie anatomiczne, przeszkody uniemożliwiające wgląd do kanału, wąskie kanały, zakrzywione korzenie, nietypowy układ kanałów. Dlatego też, aby uwidocznić te anomalia powinno się leczyć zęby w powiększeniu.
Wielokrotnie przyczyną złego pierwotnego leczenia kanałowego są zęby leczone wiele lat temu, kiedy nie używano ani mikroskopów ani nawet zdjęć RTG w celu upewnienia się co do prawidłowości leczenia. Dzisiejsza era stomatologii daje większe możliwości leczenia nawet trudnych przypadków.