Skip to content

Dentysta protetyk

Protetyka to dziedzina stomatologii, zajmująca się uzupełnianiem utraconych tkanek zębowych, przywracaniem funkcji narządu żucia oraz rehabilitacją całego układu stomatognatycznego. Celem oraz rolą jaka ma do spełnienia dentysta protetyk jest przede wszystkim przywrócenie pierwotnych warunków zgryzowych, po utracie zębów własnych pacjenta lub po ich rozległym uszkodzeniu, jak np. po leczeniu kanałowym.

Co oferuje nowoczesny dentysta protetyk?

Dentyści w codziennej praktyce wykonują rozmaite prace protetyczne. Najogólniej możemy podzielić je na prace ruchome, czyli wyjmowane z ust pacjenta, nie przymocowane na stałe do zębów własnych, oraz na prace stałe, czyli umieszczone w ustach w sposób trwały, niemożliwe do usunięcia z ust przez pacjenta.

Stałe prace protetyczne zapewniają największy komfort użytkowania oraz w najbardziej naturalny sposób przywracają utraconą funkcję oraz wygląd. Dlatego też w codziennej praktyce dentyści dążą do jak najszerszego zastosowania protez stałych, takich jak korony porcelanowe, korony pełnoceramiczne czy korony na implantach. Stosowane mogą być również kombinacje kilku koron czyli mosty porcelanowe.

Współczesna protetyka stomatologiczna to dziedzina intensywnie rozwijająca się. Obecnie dentysta protetyk ma do dyspozycji bardzo innowacyjne i nowoczesne materiały oraz urządzenia. Przy ich pomocy są w stanie wykonać pracę protetyczną dopasowaną do każdej sytuacji klinicznej. Dentyści protetycy odchodzą obecnie od starego typu koron na podbudowie metalowej.

Dentysta Protetyk Gdańsk

Cyrkon, bardzo nowoczesny, wytrzymały i estetyczny materiał skutecznie zastąpił i wyparł z protetyki stopy metali, używane przez dentystów jako podbudowa korony przez dziesięciolecia. Wykonanie bazy dla koron i większych prac protetycznych jest obecnie procesem wykonywanym w dużej mierze przez precyzyjne maszyny – frezarki. Modele oszlifowanych zębów lub same oszlifowane zęby są skanowane cyfrowo. To sprawia, że proces wykonania podbudowy pracy protetycznej jest przez bardzo precyzyjny i łatwy do kontrolowania.

Dentysta Protetyk Gdańsk

Prace protetyczne wykonane w tej nowoczesnej technice charakteryzują się idealną dokładnością i szczelnością połączenia z zębem. Ponadto dzięki eliminacji przestarzałych stopów metali są bardzo estetyczne i trwałe.