Skip to content

Profilaktyka w stomatologii dziecięcej

Profilaktyka w stomatologii dziecięcej sprowadza się do kilku zasad. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że to rodzic jest pierwszym edukatorem dziecka i od jego kontroli i nadzoru zależy najwięcej. Należy pamiętać, że celem wizyt adaptacyjnych jest oswojenie dziecka z gabinetem oraz zaakceptowanie go jako przyjaznego dziecku miejsca. Pierwsze wizyty skupiają się na profilaktyce, zapoznaniu się z nawykami żywieniowymi dziecka oraz instruktażu higieny. Główny nacisk w stomatologii dziecięcej powinno kłaść się na zapobieganie powstawaniu problemów w obrębie jamy ustnej. Profilaktyka jest więc niezbędna, aby nie dopuścić do powstania próchnicy.

Do gabinetowych metod profilaktycznych zaliczamy takie zabiegi jak:

  • Lakierowanie. Polega na pokryciu wszystkich zębów dziecka preparatem powodującym długotrwałe uwalnianie się fluoru w tkankę zęba. Preparat utrzymuje się na powierzchni zęba od kilku do kilkunastu godzin. Takie postępowanie jest bardzo bezpieczne – wpływa bowiem jedynie na tkanki zęba (bez ingerencji w inne narządy w organizmie dziecka).
  • Lakowanie. Polega na uzupełnieniu specjalnym preparatem anatomicznych zagłębień (bruzd) na powierzchni żujących zębów – mlecznych i stałych, zapobiegając przy tym powstawaniu próchnicy. Metodę tę powinno się zastosować jak najszybciej po całkowitym wyrżnięciu się zęba, kiedy nie jest jeszcze dotknięty procesem próchnicy.
  • Fluoryzacja. Polega na aplikacji preparatu posiadającego związki fluoru na specjalnej łyżce, którą umieszcza się w jamie ustnej pacjenta. Dla optymalnego efektu pacjent powinien przytrzymać w ustach łyżkę kilka minut, dlatego też zabieg ten jest zalecany dzieciom starszym (8-14 lat).

Profilaktyka w stomatologii dziecięcej i młodzieżowej – najważniejsze czynniki:

  • prawidłowe odżywianie;
  • dbałość o higienę jamy ustnej;
  • stosowanie środków profilaktycznych, w tym zawierających związki fluoru.
Profilaktyka w stomatologii dziecięcej

Bardzo istotną rolą w profilaktyce stomatologicznej dzieci są częste (najlepiej co 3 miesiące) wizyty w gabinecie dentystycznym w celu adaptacyjnym oraz w celu kontroli stanu jamy ustnej. Ponieważ zęby mleczne są stosunkowo, próchnica postępuje w nich bardzo szybko. Dlatego im wcześniej zostaną wychwycone zmiany, tym lepiej. Regularne wizyty u stomatologa pozwolą na kontrolę i wczesną interwencję w razie zmian w strukturze zęba we wczesnej fazie.