Skip to content

Dentysta endodonta

Najczęstszą przyczyną, która skłania nas do wizyty u stomatologa jest ból zęba. Niestety, najczęściej ból jest sygnałem, który informuje nas, że dzieje się coś złego. Niejednokrotnie w takiej sytuacji konieczna jest interwencja dentysty endodonty, który zajmuje się leczeniem kanałowym. Endodoncja w dziedzinie stomatologii zajmuje się leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych. Natomiast samo leczenie kanałowe polega na usunięciu wewnętrznej zainfekowanej tkanki zęba, oczyszczeniu kanału, dezynfekcji i wypełnieniu odpowiednimi materiałami.

Kiedy zastosować leczenie kanałowe?

Dentysta endodonta ma na celu zapobieganie utracie zębów. Bardzo często, braki w uzębieniu spowodowane są rozwijająca się próchnicą. W przypadku nieleczonej głębokiej próchnicy zęba, toksyny bakteryjne uszkadzają delikatną tkankę i prowadzą do stanu zapalnego. Stan zapalny może objawiać się bólem lub w wypadku przewlekłego zapalenia miazgi przebiegać bez żadnych objawów, ewentualnie z epizodycznymi dolegliwościami bólowymi, które zazwyczaj ustępują. Lekarz dentysta endodonta, na podstawie rozmowy z pacjentem dotyczącej odczuwanych dolegliwości, zdjęcia rentgenowskiego i tzw. testów żywotności kwalifikuje zęba do leczenia kanałowego.

Dentysta endodonta

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Obecne metody, które wykorzystuje dentysta endodonta w naszej klinice skracają czas leczenia zęba do jednej-dwóch wizyt.  Sam zabieg, który pozwala na pełne wyleczenie i dożywotnie zachowanie zęba jest zupełnie bezbolesny. Aby wypełnienie było całkowite, a leczenie w pełni skuteczne lekarz endodonta musi sprawdzić długości kanału. Powinien dobrać odpowiednie materiały do wypełnień oraz nowoczesne techniki wypełniania kanałów. Najczęściej wykorzystywane narzędzia podczas diagnostyki i leczenia to: endometr – elektroniczne urządzenie służące do mierzenia długości kanału. Radiowizjografia– służy do wykonywania zdjęć RTG widocznych na ekranie, monitor przy fotelu, nowoczesny mikrosilnik endodontyczny oraz OBTURA – system do termicznego wypełniania kanałów.

Zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki. Zespół naszych lekarzy stomatologów to starannie dobrani specjaliści, którzy z pasją i oddaniem wykonują swoją pracę, pozostając do Państwa dyspozycji przez cały czas trwania leczenia oraz po jego zakończeniu.

W Perfect Smile Klinika Uśmiechu posiadamy na miejscu wszelkie niezbędne narzędzia diagnostyczne, pozwalające nam w pełni ocenić możliwości leczenia. Odpowiemy na wszelkie Państwa pytania, oraz zaplanujemy i zaproponujemy kompleksowe leczenie.