Skip to content

Wypełnienia zębów

Jeśli czujesz, że musisz udać się do swojego dentysty na przegląd, ponieważ któryś z zębów daje niepokojące dolegliwości powinieneś również posiadać informacje na temat różnych możliwości wypełnienia zębów – jak wygląda zabieg, jaki rodzaj wypełnienia zębów wybrać? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Pozbądź się próchnicy, zadbaj o zęby !

Jako wypełnienie zęba określa się różne metody, umożliwiające zrekonstruowanie i pozwalające odtworzyć ząb lub kilka braków zębowych. Aby wypełnić zęby lekarz dentysta używa do tego specjalistycznych materiałów oraz przeznaczonych do tego narzędzi. Głównym celem tych procesów jest zachowanie zdrowia zęba i umożliwienie dalszego prawidłowego funkcjonowania w jamie ustnej.

Wskazania do rekonstrukcji zęba.

Głównym wskazaniem do odbudowy zębów są najczęściej uszkodzenia mechaniczne. Na pewno każdy zna to uczucie, gdy nagryzając coś twardego nagle czujemy łamiący się ząb lub wypełnienie. Kolejną przyczyną prowadzącą do utraty własnych zębów są zaniedbania, a co za tym idzie złamania zębów, które są zaatakowane przez próchnicę. W tym przypadku proces leczniczy polega na doczyszczeniu przez lekarza dentystę resztek próchnicowych, biologicznych w zębie, odpowiednim przygotowaniu go i wypełnieniu materiałem kompozytowym (potocznie mówiąc zaplombowaniu).

Wypełnienia zębów

Statystyki dotyczące świadomości społeczeństwa na temat problemu próchnicy i rozwoju profilaktyki jamy ustnej nadal nie są zadowalające. Niestety problem próchnicowy dotyczy każdego z nas. I to pomimo dostępnych na rynku stomatologicznym coraz to nowszych, ulepszonych produktów do higieny jamy ustnej takich jak: pasty, płukanki czy nici dentystyczne.

Wypełnienia zębów – przebieg leczenia.

Podczas wizyty u dentysty najpierw należy ocenić, którego zęba dotyczy problem. Trafna diagnoza w przypadku często promieniującego bólu, przechodzącego na sąsiednie zęby jest bardzo ważna. Kolejno pacjent ma podawane znieczulenie (chyba, że tego nie wymaga), które już po sekundach od iniekcji czuje delikatne mrowienie w okolicy bolącego zęba. Może również odczuwać zdrętwiały język, jednak jest to całkiem normalne. Następnie przechodzimy do usunięcia resztek jedzenia, śliny i próchnicy przez doczyszczenie specjalistycznym wiertłem. Podczas borowania ząb jest schładzany strumieniem wody, a także osuszany specjalną dmuchawką. Ten etap jest bardzo istotny, gdyż nieprawidłowe przygotowanie zęba może spowodować nawrót próchnicy. Na koniec pozostaje warstwowe nakładanie materiału kompozytowego i naświetlanie go po każdej kolejnej warstwie lampą światłoutwardzalną. Ostatecznym etapem zakładania wypełnienia jest nadanie prawidłowego kształtu zęba, poprzez doszlifowanie, wypolerowanie i wygładzenie resztek materiału.

Dzięki wysokiej jakości materiałów stomatologicznych oraz sprawnym działaniu dentysty skuteczność tego rodzaju leczenia jest bardzo wysoka.