Skip to content

Wypełnienia amalgamatowe

Wypełnienia amalgamatowe powstaje gdy mieszany jest stop srebra z rtęcią. W skład stopu wchodzą również cyna i miedź. Stomatolodzy stosują „srebrne plomby” od wieku XIX, jednak w drugiej połowie XX wieku pojawiły się pierwsze wzmianki, że zawarta w nich rtęć jest szkodliwa dla organizmu człowieka. W  krajach Unii Europejskiej nie rekomenduje się już zakładania plomb amalgamatowych. W Polsce wykorzystuje się je jednak w przychodniach publicznej służby zdrowia.

Wady amalgamatów:

Nie łączą się ze szkliwem i zębiną, dlatego między wypełnieniem a tkankami zęba mogą tworzyć się szczeliny. Do nich mogą przenikać bakterie powodujące próchnicę. Badania wskazują również na przypadki, że po założeniu plomby amalgamatowej może dojść do przebarwienia tkanek zęba oraz dziąsła. Zdarza się również pękanie ścianek zęba związane ze zwiększaniem objętości amalgamatu pod wpływem zmian temperatur. Dodajmy, że plomby amalgamatowe  są nieestetyczne. Jednak najbardziej krytykowane są ze względu na zawartość toksycznej dla naszego organizmu rtęci. Amalgamat może być szkodliwy dla całego organizm. Szczególnie groźny jest dla kobiety w ciąży i płodu. Uważa się, że rtęć jest uwalniana z wypełnień amalgamatowych do jamy ustnej i jest to proces ciągły (1-2 μg/dzień).

Ministerstwo Zdrowia w Polsce wciąż dopuszcza stosowanie rtęci w stomatologii, przy jednoczesnej rekomendacji niestosowania wypełnień amalgamatowych u dzieci i kobiet w ciąży. Nie można stosować amalgamatu u pacjentów mających uczulenie na rtęć.

Wypełnienia amalgamatowe

Zalety amalgamatów:

Wypełnienia amalgamatowe, poprzez zawartość rtęci charakteryzują się większą twardością i odpornością na ścieranie. Prawidłowo założone wypełnienie amalgamatowe może przetrwać nawet 30 lat. Z tego powodu stosowano je jako materiał do wypełnień ubytków w zębach bocznych. Nie wszystkie Wypełnienia amalgamatowe uwalniają rtęć.

Są dwa rodzaje wypełnień amalgamatowych. Pierwsze : amalgamaty starej generacji, nazywane w terminologii dentystycznej amalgamatami z fazą gamma 2. Drugie to nowoczesne, wolne od fazy gamma 2, które nie uwalniają rtęci. Nie mają one w związku z tym negatywnego wpływu na  ludzkie zdrowie. W Polsce plomb amalgamatowych starej generacji już się nie stosuje. Zgodnie z rozporządzeniem resortu zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie NFZ z zakresu leczenia stomatologicznego, materiałem stomatologicznym  jest min. amalgamat kapsułkowy typu non gamma 2.

Czy usuwać plomby amalgamatowe?

Jeśli wypełnienie amalgamatowe nie ma oznak nieszczelności i próchnicy, nie trzeba go usuwać – albowiem usuwanie wypełnień amalgamatowych powoduje niepotrzebne naruszenie zdrowej struktury zęba i naraża na kontakt z rtęcią, która zostaje uwolniona w trakcie borowania.

Jeśli jednak plombę amalgamatową trzeba usunąć, należy wybrać gabinet, który ma do tego odpowiednie warunki i dysponuje odpowiednim, nowoczesnym sprzętem. Przy usuwaniu amalgamatu trzeba zachować określone procedury. Niezbędne jest stosowanie systemów ssących oraz turbin stomatologicznych ze sprayem wodnym.