Skip to content

Szczoteczka elektryczna czy manualna?

Szczoteczka elektryczna lepsza niż manualna – prawda czy mit? Spróbujemy pokrótce przedstawić wady i zalety szczoteczek elektrycznych oraz tych tradycyjnych. Bardzo często wśród znajomych, rodziny słyszymy spekulacje na temat stosowania odpowiednich narzędzi do prawidłowej higieny jamy ustnej. Sami wielokrotnie pewnie zastanawialiście się co jest lepsze – szczoteczka elektryczna czy manualna. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawdzić czy jest to mit czy prawda?

Szczoteczka elektryczna – cechy wyróżniające od manualnej (ręcznej):

Jakie cechy szczoteczki elektrycznej są najistotniejsze?

 • Szczotka elektryczna posiada czujnik ruchu, który pozwala kontrolować zbyt mocną siłę szczotkowania.
 • Zwiększona nawet do kilku tysięcy ruchów na minutę możliwość szczotkowania zębów, co jest nieosiągalne poprzez naturalny ruch ręką.
 • Usuwa płytkę nazębną znacznie dokładniej niż tradycyjne szczoteczki manualne, ponieważ również z przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych.
 • Podczas mycia zębów dodatkowo są masowane dziąsła, co korzystnie wpływa na ich kondycję.
 • Większość najnowszych, dostępnych na rynku stomatologicznym szczotek elektrycznych posiada specjalne uchwyty i ładowarki, dzięki którym ich ładowanie prądem staje się łatwe i bezproblemowe.
 • Motywacją do mycia zębów przez dzieci stają się specjalnie wbudowane zegary, które określają prawidłowy czas szczotkowania zębów, na poziomie dwóch minut. Jest to spore ułatwienie zwłaszcza dla rodziców, którzy nie muszą już tak bardzo pilnować swoich pociech podczas zabiegów domowej higieny jamy ustnej.

I co najważniejsze: połączenie 3 rodzajów ruchów działa korzystnie na zęby to nie mit to prawda.

Szczoteczka elektryczna

Ruchy działające podczas używania szczoteczki elektrycznej:

 • oscylacyjne – główka z włosiem obraca się na przemian w prawo i w lewo;
 • rotacyjne – inaczej obrotowe, czyszczą w dwóch płaszczyznach, ruchy wibracyjne, osiągalne nawet do 9000 ruchów na minutę szczotkowania zębów;
 • pulsacyjne – jest to ruch dociskający główkę szczoteczki do i od zębów, najnowsze modele dostępne na rynku osiągają nawet do 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę.

Wady szczoteczek elektrycznych.

Jeśli chodzi natomiast o wady szczoteczek elektrycznych jest ich znacznie mniej, ale można do nich zaliczyć:

 • Przy długotrwałym używaniu końcówek i past wybielających może pojawić się nadwrażliwość zębów, poprzez dużą siłę i szybkie ruchy szczotki;
 • Akumulatory są ładowane poprzez ładowarkę podłączoną do zasilania, zatem nie mamy możliwości jej używania w miejscu bez dostępu do prądu;
 • Cena: nie należą do produktów najtańszych, ale rekompensuje to fakt, że jest to wydatek na kilka dobrych lat, ponieważ nie psują się i nie trzeba ich w żaden sposób serwisować, a dodatkowo może jej używać cała rodzina.

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw szczotkom elektrycznym macie Państwo możliwość oceny, która szczoteczka będzie dopasowana do Waszych potrzeb. Klinika Uśmiechu Perfect Smile umożliwia swoim Pacjentom dostęp do zakupu szczoteczek u nas na miejscu. Zaufaj profesjonalistom, przyjdź, zapytaj, przetestuj, zapraszamy!