Skip to content

Metamorfoza uśmiechu

Metamorfoza uśmiechu jest bardzo oczekiwana zmiana przez wielu pacjentów, którzy oprócz zdrowych i mocnych zębów pragną posiadać piękny, naturalny uśmiech. Dopasowany do mimiki i rysów twarzy, a nawet do swoich cech charakteru i osobowości. Nie każdy ma szczęście być obdarzony takim uśmiechem, z którym będzie się czuł na tyle pewnie, aby w nieskrępowany sposób wyrażać swoje emocje. Nie od dziś wiadomo, że nasz uśmiech to ozdoba naszej twarzy i jeden z najważniejszych elementów naszego wizerunku. Ma kluczowe znaczenie w kontaktach międzyludzkich. Dowiodły tego liczne badania naukowe. Uśmiech może zdradzać wiele z naszych cechy osobowości. Czasem może powodować, że jesteśmy postrzegani przez otoczenie zupełnie inaczej, niż byśmy tego oczekiwali i chcieli. Uśmiech, tak samo jak zadbana fryzura, nienaganna higiena osobista czy schludny ubiór, ma ogromny wpływ na pierwsze wrażenie jakie budujemy w kontaktach z innymi osobami, czy to w sferze zawodowej czy prywatnej.

Metamorfoza uśmiechu – dla kogo?

Oczywiście wśród naszych pacjentów jest wiele osób, które w pełni akceptują swój uśmiech. Tacy pacjenci oprócz standardowego leczenia, rutynowych kontroli i profesjonalnej higienizacji nie mają potrzeby sięgania po rozwiązania z zakresu stomatologii estetycznej aby dokonać metamorfozy uśmiechu. Ale z drugiej strony jest też całkiem duża grupa pacjentów zmagających się z całkiem realnymi problemami estetycznymi jak np. zaburzenia budowy i koloru szkliwa, zaburzenia liczby zębów, szparowatość, uśmiech dziąsłowy czy wady zgryzu. Dla nich właśnie metamorfoza uśmiechu będzie polepszeniem standardu życia.

Harmonijny, dopasowany do rysów i mimiki twarzy uśmiech osiągnąć możemy między innymi dzięki koncepcji cyfrowego projektowania uśmiechu (w skrócie DSD – Digital Smile Design). Koncepcja ta wykorzystuje analizę serii zdjęć twarzy pacjenta, na które za pomocą oprogramowania komputerowego nanoszone są punkty referencyjne oraz wszelkie niezbędne korekty kształtu zębów. Powstały w ten sposób cyfrowy projekt uśmiechu lekarz jest w stanie przenieść na własne zęby pacjenta. Zrobi to w taki sposób aby zobaczył on swój nowy uśmiech na etapie planowania, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Czyli bez ryzyka, że efekt finalny nie będzie odbiegał od tego, czego się spodziewał.

Metamorfoza uśmiechu - Przed zabiegiem

Uśmiech Pacjentki przed wykonaniem zabiegów estetycznych.

Lekarz dentysta zajmujący się stomatologią estetyczną wykorzystuje w swojej pracy przede wszystkim nowoczesne uzupełnienia protetyczne. Takie jak licówki czy korony pełnoceramiczne, oraz zabiegi z zakresu plastyki korekcyjnej dziąseł. Przy niektórych metamorfozach uśmiechu wykraczamy ingerencją poza same zęby czy dziąsła. Dla najlepszego efektu końcowego sięgamy po rozwiązania z zakresu medycyny estetycznej. Takie jak wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego czy iniekcje botoksu.

Metamorfoza uśmiechu: kiedy licówki, a kiedy koronki?

Licówki to metoda z wyboru przy większości zabiegów stomatologii estetycznej. Zastosowanie licówek pozwala w bardzo oszczędny sposób przygotować własny ząb pacjenta do metamorfozy uśmiechu i wiąże się z niewielką jego preparacją. W pewnych warunkach możliwe jest również wykonanie licówek non-prep – czyli licówek nie wymagających ingerencji we własny ząb. W przypadku zębów poważniej zniszczonych, martwych, bardzo przebarwionych lub takich, którym stawiamy większe wymagania wytrzymałościowe w zgryzie, stosujemy korony. Pamiętać należy o tym, że dzięki postępowi, jaki dokonał się w nowoczesnej stomatologii estetycznej oraz doskonałym materiałom i możliwościom laboratoriów dentystycznych, preparacja zęba pod koronę może być również bardzo oszczędna. Całkiem niesłusznie wielu pacjentów kojarzy założenie korony z prawie całkowitym zniszczeniem własnego zęba – nie ma to nic wspólnego z prawdą.

Jakie mogą być orientacyjne koszty odbudowy?

Koszty pojedynczej korony czy licówki to wydatek rzędu 1500-1800 zł. W tej cenie pacjenci mogą liczyć na zastosowanie najwyższej jakości materiałów i nowoczesnych metod cyfrowych podczas wykonywania uzupełnienia, razem z indywidualnym doborem koloru i tymczasową odbudową na czas przygotowania licówki/korony.

Ile trwa leczenie?

Przygotowanie licówek czy też koron zajmuje zazwyczaj 3 do 5 dni roboczych. Podczas przygotowywania pacjent całkiem normalnie funkcjonuje dzięki tymczasowym licówkom/koronom.

Metamorfoza uśmiechu - Po zabiegu

Uśmiech Pacjentki po wykonaniu zabiegów estetycznych.

Jakie są reakcje pacjentów, którzy zdecydowali się na poprawę wyglądu swoich zębów?

Gdy pacjenci widzą po raz pierwszy nowy uśmiech na swojej twarzy bardzo często uwalniają się spontanicznie niesamowicie pozytywne emocje. Praktycznie każdy pacjent od razu zaczyna znacznie więcej się uśmiechać, co dla lekarza prowadzącego jest zawsze największą nagrodą. Pacjenci po metamorfozie uśmiechają się inaczej niż do tej pory – robią to w nieskrępowany i szczery sposób. Po zakończonym sukcesem leczeniu, znając już trochę naszych pacjentów, zauważamy jak wzrasta znacząco ich dobre samopoczucie oraz samoocena i pewność siebie.