Skip to content

Icon – Co kryje się pod tą nazwą?

Preparat Icon oferuje nowe podejście do przeciwdziałania próchnicy początkowej w naszych zębach bez utraty zdrowych, twardych tkanek. Odwrócenie procesu demineralizacji możliwe jest już podczas jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Bez borowania i bez konieczności podawania znieczulenia miejscowego.

Jak działa Icon?

Substancja zawarta w preparacie Icon to płynny materiał akrylowy (Icon to płynna żywica akrylowa opracowana przez niemiecki koncern farmaceutyczny DMG), który po nałożeniu na powierzchnię  zębów wchodzi w reakcję chemiczną. W wyniku działania aktywnej substancji przebarwienia zostają usunięte z powierzchni szkliwa. Oprócz eliminacji próchnicy otrzymujemy także jakże istotny efekt estetyczny, ponieważ wizualnie znikają białe plamy próchnicowe zauważalne już w początkowych etapach inwazji bakterii na szkliwie. Nasze zęby zaczynają wyglądać mało estetycznie i tracą swój naturalny kolor i blask. Również po zdjęciu aparatu ortodontycznego zauważalne są białe przebarwienia na zębach, często spowodowane też niewłaściwym utrzymaniem higieny jamy ustnej przez pacjenta.

Icon

Ponadto  ma podobny współczynnik załamania światła  jak zdrowe szkliwo. Dlatego może wyrównać widoczne różnice na powierzchni zęba w postaci białych plam oraz przebarwień.  Zinfiltrowana zmiana upodabnia się do otaczającego zdrowego szkliwa. Wypełnia pewnego rodzaju lukę pomiędzy profilaktyką a uzupełnieniami kompozytowymi.

Zalety Icon.

  • Delikatna metoda do korygowania próchnicowych, początkowych białych plam;
  • Terapia specjalistycznym preparatem jest przyjazna dla pacjenta, a to wszystko jest możliwe podczas jednej, bezbolesnej wizyty;
  • Ubytek zostaje ustabilizowany a rozwój próchnicy zahamowany;
  • Bez zbędnej utraty zdrowych twardych tkanek zęba;
  • Zostaje osiągnięty efekt estetyczny.

Wady Icon:

Występuje jednak ograniczony zakres działania leczenia Icon’em. Preparat ten pozwala leczyć zęby z pierwszych etapów rozwoju próchnicy. Dlatego tak ważne są systematyczne kontrole w gabinecie dentystycznym oraz zabiegi profilaktyczne w gabinecie higienizacji.