Skip to content

Gabinet higieny

Gabinet higieny jest miejscem, w którym pacjent może się dowiedzieć jak profesjonalnie, a zarazem łatwo i sprawnie zadbać o higienę swojej jamy ustnej. Specjalistyczny personel, jaki tworzą wykwalifikowane higienistki stomatologiczne, podczas wizyty w gabinecie higieny demonstruje co należy zrobić, żeby uniknąć nieprzyjemnych skutków takich jak konieczność leczenia endodontycznego zęba, czy też jego ekstrakcji.

Gabinet higieny – cechy prawidłowo przeprowadzonej wizyty:

Każda wizyta w gabinecie higieny skutkuje wykonaniem szeregu czynności, do których możemy zaliczyć:

  • Zbadanie przez higienistkę nawyków, jakie pacjent posiada. Wykluczenie nieprawidłowych zachowań zarówno w diecie pacjenta, jak i sposobie szczotkowania, nitkowania oraz czyszczenia zębów.
  • Zmiana świadomości pacjenta w postrzeganiu zdrowia poprzez pryzmat zachowań prozdrowotnych dotyczących także zachowania zdrowego stanu jego zębów.
  • Wykonanie zabiegów profesjonalnego oczyszczania zębów ze złogów kamienia i osadów, powstających na skutek między innymi: spożywania barwiącej żywności (kawa, herbata, kolorowe warzywa, owoce); nieprawidłowej higieny jamy ustnej (rzadkie lub nieprawidłowe mycie zębów, nie stosowanie nitki dentystycznej i płukanek do ust); utrudnionego dostępu do prawidłowej higieny uwarunkowany aktualnie trwającym procesem leczniczym np. noszenie aparatu ortodontycznego, który zaburza możliwość dokładnego doczyszczania niektórych powierzchni jamy ustnej. Najczęściej zwiększoną ilość kamienia nazębnego i osadów zauważa się u osób palących papierosy. Osady tytoniowe są bardzo trudne do usunięcia i szybko pojawiają się na nowo. Dlatego u palaczy zaleca się wykonywanie wizyt higienizacyjnych częściej niż u osób niepalących tytoniu.
  • Ustalenie z pacjentem terminu wizyty kontrolnej, oraz przedstawienie mu sytuacji sprzed i po wykonaniu zabiegu higienizacji. Wykonanie instruktażu prawidłowych sposobów nitkowania i szczotkowania zębów. Przedstawienie nowych urządzeń dostępnych na rynku, wspomagających utrzymanie stanu zębów w jak najlepszej kondycji. Nas przykład takich jak irygator czy profesjonalna szczotka elektryczna lub soniczna.
  • Regularne wizyty higienizacyjne spowodują, że świadomość i motywacja do działania pacjenta wzrośnie. Przywiązanie do swojej higienistki pozwoli na pełną kontrolę jamy ustnej i pozbycie się złych nawyków, które niejednokrotnie potrafią wyrządzić wiele szkód.
Gabinet higieny stomatologicznej

Mamy nadzieje, że macie już Państwo swoją zaufaną higienistkę stomatologiczną, która regularnie dba o Wasz piękny, zdrowy uśmiech. Oczywiście zapraszamy do naszych higienistek, które czekają na Was w Klinice Uśmiechu Perfect Smile w Gdańsku.