Skip to content

Leczenie pod mikroskopem

Leczenie pod mikroskopem omówimy na przykładzie pacjenta, który trafił do naszej kliniki z bardzo dużym bólem. Ból utrzymywał się już przeszło tydzień. Początkowo pacjent był diagnozowany przez lekarza rodzinnego oraz laryngologa jako że pierwszym i dominującym objawem był ból lewego ucha. Został zaordynowany antybiotyk który niestety nie przyniósł oczekiwanej poprawy. Dopiero po tygodniu pacjent trafił do naszej kliniki stomatologicznej Perfect Smile. Pojawił się dodatkowy objaw – ból promieniujący po wszystkich zębach dolnych po stronie lewej jak również do skroni oraz ucha. W badaniu przeprowadzonym w klinice, lekarze stwierdzili także powiększone węzły podżuchwowe po stronie lewej oraz znaczną bolesność na opukiwanie korony zęba szóstego dolnego lewego. Pod starym wypełnieniem oraz na styku zauważalna była próchnica wtórna. Wykonane cyfrowe zdjęcie RTG po zeskanowaniu aparatem Vistascan ukazało przyczynę dolegliwości.

Leczenie pod mikroskopem

Jak wygląda leczenie stomatologiczne pod mikroskopem?

Wspomniana próchnica penetrowała bardzo głęboko aż do miazgi zębowej, która jest splotem naczyń i nerwów w zębie. W konsekwencji bakterie doprowadziły do stanu zapalnego zwanego zgorzelą miazgi oraz odczynowo także wystąpił stan zapalny okostnej. Pacjent został bezzwłocznie skierowany do endodonty w naszej klinice w związku z tym że wymagane było natychmiastowe rozpoczęcie leczenia kanałowego. Pacjent został odpowiednio znieczulony. Umożliwiło to bezbolesne rozwiercenie i otwarcie zęba umożliwiające dostęp do wszystkich kanałów. Dzięki zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego endodonta był w stanie bez trudu zlokalizować wszystkie kanały w zębie trzonowym. Określona sekwencja różnych roztworów do płukania pozwala na osiągnięcie w kanałach warunków pełnej aseptyki. Podstawową sprawą w leczeniu kanałowym jest idealne udrożnienie każdego z kanałów. Mikroskop zabiegowy jest czasami jedynym narzędziem który umożliwia przeprowadzenie tego zabiegu poprawnie. Ułatwia także wyciąganie złamanych narzędzi z kanałów. W tym przypadku przydał się bardzo podczas udrażniania bardzo wąskich i zakrzywionych kanałów.

Leczenie pod mikroskopem

Leczenie pod mikroskopem umożliwiło zastosowanie kolejnego narzędzia diagnostycznego stosowanego podczas leczenia kanałowego endometrem. Służy do pomiaru długości kanału. Informuje endodontę kiedy kanał jest udrożniony do końca. Poprawne opracowanie mechaniczne kanałów umożliwiło zastosowanie najnowocześniejszego mikrosilnika do opracowywania kanałów Reciproc. Urządzenie to wyposażone jest w specjalny ruch recyprokalny, który zapobiega złamaniom narzędzi maszynowych, a pozwala jednocześnie szybko i skutecznie poszerzyć zainfekowany kanał. Po dokładnym mechaniczno-chemicznym opracowaniu wszystkich 4 kanałów, zostały one wypełnione systemami do termicznej kondensacji materiału- Obtura II + System B. Wykonano również zdjęcie Rtg ukazujące prawidłowe wypełnienie wszystkich 4 kanałów:

Leczenie pod mikroskopem

Leczenie pod mikroskopem zostało zakończone powodzeniem, pacjent został poinformowany o konieczności wykonania wkładu koronowo- korzeniowego oraz korony porcelanowej celem wzmocnienia zęba ponieważ założenie zwykłego wypełnienia, w takim przypadku, wiąże się z ryzykiem złamania i w konsekwencji utraty zęba.

Endodoncja mikroskopowa

Endodoncja mikroskopowa

Nasi lekarze endodonci w swojej codziennej praktyce spotykają się również z bardziej skomplikowanymi przypadkami wymagającymi leczenia kanałowego. Do takich sytuacji zaliczają się […]